Dla kogo odprawa emerytalna

autor: Paulina Szewioła29.06.2017, 17:30
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Rozstrzygnięcie SN chwalą prawnicy.źródło: ShutterStock

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem samorządowym w trybie dyscyplinarnym nie wyklucza prawa do tego jednorazowego świadczenia – uznał skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

Pytanie prawne powstało na kanwie sprawy mężczyzny, któremu starostwo powiatowe odmówiło wypłaty odprawy emerytalnej. Powodem było ustanie stosunku pracy z winy pracownika. Trzyosobowy skład SN uznał, że kwestia związku między przejściem na emeryturę a rozwiązaniem stosunku pracy z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych budzi wątpliwości interpretacyjne. Przepisy nie precyzją bowiem, w jaki sposób umowa powinna zostać rozwiązana. Z art. 36 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.) wynika jedynie, że stosunek pracy ma ustać w związku z przejściem na emeryturę. Podobną konstrukcję przewiduje również art. 921 par. 1 k.p.

Rozbieżności istnieją także w orzecznictwie Sądu Najwyższego. W postanowieniu z 2 grudnia 2011 r. (sygn. akt III PK 48/11) SN uznał, że w sytuacji gdy pracodawca zwalnia pracownika dyscyplinarnie, stosunek pracy nie ustaje w związku z przejściem na emeryturę, choćby spełniał on warunki do nabycia takiego świadczenia. Dlatego, w ocenie sądu, nie można podzielić stanowiska, że odprawa emerytalna ze względu na swoją powszechność przysługuje w każdym wypadku ustania stosunku pracy, jeśli tylko pracownik zacznie po rozwiązaniu umowy korzystać z emerytury. Natomiast SN w wyroku z 26 listopada 2013 r. (II PK 60/13) wskazał, że odprawa emerytalna stanowi określoną gratyfikację za staż pracy, ale także za właściwe wykonywanie obowiązków. Jeżeli więc dochodzi do rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym, to pracownik może zostać jej pozbawiony.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane