statystyki

SN: Nie można zwalniać za słabe wyniki sprzedaży

autor: Artur Radwan18.05.2017, 17:00
Pełnomocnik spółki wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Pełnomocnik spółki wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Pracownika nie wolno karać z powodu nieosiągnięcia rezultatu zakładanego przez pracodawcę, jeśli podwładny nie miał wpływu na brak efektu. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Mężczyzna był zatrudniony w firmie na stanowisku regionalnego kierownika sprzedaży. W okresie obowiązywania umowy o pracę otrzymał nagrodę w postaci wycieczki do Maroka za wysoki wynik sprzedaży. Do jego zakresu obowiązków w spółce należała m.in. realizacja celów obrotowych sprzedaży produktów oraz pozyskiwanie nowych i utrzymywanie kontaktu z obecnymi klientami handlowymi. W kolejnym roku wykonywał swoje obowiązki z takim samym zaangażowaniem i jakością. Był chwalony za podejście do klienta i umiejętność utrzymywania z nim dobrych relacji. W lipcu otrzymał jednak wypowiedzenie umowy z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę wskazano brak realizacji założonych celów sprzedaży oraz brak zaangażowania w pozyskiwanie nowych klientów.

Mężczyzna odwołał się do sądu I instancji. Ten orzekł, że jeśli pracodawca wymaga wyników od pracownika, to jednocześnie powinien zapewnić mu ku temu odpowiednie warunki. Wskazał, że z okoliczności sprawy wynika, że osiągnięcie planu sprzedaży utrudniały obiektywne przeszkody: brak katalogu w wersji drukowanej, próbników oraz dekoniunktura na rynku. Wykaz sprzedaży wszystkich regionalnych kierowników, którego sąd zażądał od firmy, wskazuje, że każdy z nich odnotował istotny spadek realizacji planu sprzedaży w II kwartale 2013 r. Sąd zauważył, że prosta analiza porównawcza wskazuje, że w II kwartale 2013 r. żaden z przedstawicieli nie osiągnął planu, a mężczyzna miał drugi wynik spośród nich, tylko o 5 punktów procentowych gorszy od najlepszego kierownika regionalnego. Sąd zasądził więc na rzecz zwolnionego ponad 16 tys. zł odszkodowania.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane