statystyki

Jak się bronić przed internetowymi oszustami

autor: Damian Michalczuk09.10.2015, 10:12; Aktualizacja: 09.10.2015, 10:19
haker-internet

Czytelniczka mogła paść ofiarą oszustaźródło: ShutterStock

Korzystanie z usług czy zakupów online niesie ze sobą ryzyko. Dziś podpowiadamy, jak unikać ataku naciągaczy w sieci – co zrobić, żeby nie paść ich ofiarą, a w razie gdy zawiedzie rozsądek – jak odnaleźć sprawcę i odzyskać pieniądze.

Czy pośrednik dopuścił się oszustwa

Znalazłam w internecie ciekawą ofertę pracy za granicą i wpłaciłam 200 zł w zamian za jej załatwienie pośrednikowi. Gdy tylko to zrobiłem, kontakt z nim się urwał, a na forach znalazłam wiele osób w podobnej sytuacji. Czy warto zgłosić sprawę na policję?

TAK

Okoliczności sprawy świadczą o tym, że czytelniczka mogła paść ofiarą oszusta. Aby można było potraktować tego rodzaju wyłudzenie pieniędzy jako oszustwo, muszą być spełnione łącznie trzy warunki. Pierwszym z nich jest świadome wprowadzenie poszukującego pracy w błąd co do istnienia oferty i możliwości zatrudnienia lub świadome i celowe wykorzystanie takiego błędu. Innym warunkiem będzie udowodnienie pośrednikowi, że doprowadził internautę do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem. Nie jest to trudne, gdy pokrzywdzony dokonał przelewu za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub posiada inne potwierdzenie wpłaty pieniędzy. Można bez większego trudu ustalić właściciela konta, na które trafiły pieniądze. W większości przypadków jest nim sam oszust, chociaż zdarzają się sytuacje, kiedy przestępcy zakładają rachunki bankowe, korzystając z danych innych osób. Sprawca oszustwa musi ponadto popełnić przestępstwo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Korzyścią taką będą podstępnie wyłudzone pieniądze. Osoba, która dopuszcza się oszustwa za pośrednictwem internetu, naraża się na karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Nie ma przy tym znaczenia, czy przestępstwo popełniono w związku z wystawieniem fikcyjnej oferty pracy, sprzedażą nieistniejącego przedmiotu czy zamówieniem usługi bez zamiaru zapłaty za jej wykonanie.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane