Potrzebne Ci ubezpieczenie auta w Szwajcarii? Podobnie jak w Polsce dzieli się ono na obowiązkowe i dobrowolne, a w zależności od rodzaju może Ci zapewnić różny zakres ochrony podczas użytkowania samochodu. Dowiedz się, jakie dokładnie polisy komunikacyjne oferują szwajcarscy ubezpieczyciele i jak wybrać ich najkorzystniejszy wariant.

Co musisz wiedzieć o ubezpieczaniu auta w Szwajcarii?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się sprowadzić swój pojazd z Polski, czy kupisz go na miejscu, musisz pamiętać, że konieczne jest ubezpieczenie samochodu w Szwajcarii.

Twoim obowiązkiem jest przede wszystkim wykupienie OC, które należy mieć już przy rejestracji auta. Warto jednak rozważyć zakup dodatkowych polis, czyli np. AC i Assistance, ponieważ zapewniają one znacznie większe wsparcie ubezpieczyciela w trudnych sytuacjach, np. w przypadku awarii na drodze lub kolizji.

Ubezpieczenie OC – obowiązek każdego kierowcy

Dokładnie tak samo, jak w Polsce obowiązkowe dla każdego kierowcy w Szwajcarii jest ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Służy ono do pokrycia szkód dokonanych przez ubezpieczonego. Jeśli więc spowodujesz stłuczkę lub w inny sposób uszkodzisz cudze auto, poszkodowany dostanie z Twojej polisy odszkodowanie, które pokryje mu poniesione straty materialne i osobiste.

foto: materiały prasowe

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musisz wykupić jak najszybciej (np. jeszcze przed odbiorem samochodu z salonu), ponieważ wraz z aktualnym przeglądem technicznym będzie ono podstawą do rejestracji pojazdu.

W Szwajcarii OC auta oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych i w każdym z nich trzeba zapłacić inną stawkę za polisę pomimo podobnego zakresu ochrony. Powodem jest różne podejście ubezpieczycieli do szacowania zniżek za bezszkodową jazdę, które mają kluczowe znaczenie dla ceny OC. Poza tym na wysokość składki wpływa m.in. marka i wiek samochodu czy też dane na temat samego kierowcy i jego sposobu użytkowania pojazdu. Wybór korzystnej pod względem finansowym polisy bywa więc trudny, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają życie w Szwajcarii i jeszcze nie orientują się w panujących tu zasadach.

Dobrowolne rodzaje ubezpieczeń

Jeśli dużo jeździsz lokalnie i często wyjeżdżasz za granicę (np. do Polski), rozważ także zakup dodatkowego, dobrowolnego ubezpieczenia samochodu w Szwajcarii. Dzięki niemu unikniesz bardzo wysokich kosztów napraw i usług pomocy drogowej np. po uszkodzeniu swojego pojazdu wskutek spowodowanej przez siebie kolizji. Możesz też liczyć na pokrycie strat po kradzieży auta lub gdy dojdzie do jego uszkodzenia w sposób, który nie uwzględnia polisa OC.

Autocasco, Vollkasko i Assistance

Najczęściej wybieranym przez Szwajcarów ubezpieczeniem dodatkowym auta jest Autocasco (AC). Dostępne jest ono w dwóch wariantach:

  • Teilkasko – jest to ubezpieczenie częściowe, pokrywające wyłącznie szkody powstałe wskutek zdarzeń losowych (niezależnych od właściciela auta), których nie można pokryć z OC sprawcy, a więc np. w przypadku kradzieży pojazdu, uszkodzenia go wskutek pożaru, gradobicia czy aktów wandalizmu,
  • Vollkasko – tego rodzaju polisa obejmuje ww. szkody oraz także te powstałe z winy kierującego, czyli np. jeśli to Ty doprowadzisz do stłuczki i przez to uszkodzisz swój pojazd, otrzymasz dzięki niej odszkodowanie. 

Vollkasko zapewnia najpełniejszą ochronę i jest rekomendowane szczególnie właścicielom nowych aut i marek z wyższej półki, których naprawa bywa wyjątkowo kosztowna.

foto: materiały prasowe

Dobrym rozwiązaniem jest także zakup Assistance. Zapewni Ci ono dostęp do bezpłatnej pomocy technicznej i medycznej, gdy będziesz uczestniczył w wypadku drogowym lub Twój samochód ulegnie awarii. Dzięki takiej polisie możesz liczyć na to, że ubezpieczyciel udostępni Ci auto zastępcze, pokryje koszty holowania pojazdu, a nawet transportu z miejsca wypadku do najbliższego szpitala lub do domu.

Postaw na profesjonalną pomoc!

Chcesz wykupić korzystne ubezpieczenie samochodu w Szwajcarii, ale nie orientujesz się, jak działa system ubezpieczeniowy w tym kraju? W wyborze polisy pomoże Ci polskojęzyczny doradca ubezpieczeniowy, który pracuje na szwajcarskim rynku od wielu lat. Wystarczy się z nim skontaktować, by otrzymać pełne wsparcie w znalezieniu odpowiedniego wariantu OC i AC oraz w formalnościach związanych z zawarciem umowy.