statystyki

Przewaga kontraktowa: UOKiK tłumaczy nowe definicje i wyjaśnia, kiedy zainterweniuje

autor: Piotr Adamczewski, Joanna Popielewska17.12.2017, 13:30; Aktualizacja: 17.12.2017, 17:27
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Samo posiadanie przewagi kontraktowej nie jest zakazane, zabronione jest jedynie jej nieuczciwe wykorzystywanie.źródło: ShutterStock

12 lipca 2017 r. weszła w życie ustawa z 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 67). Jej celem jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między podmiotami działającymi w branży rolno-spożywczej. Przypomnijmy: gdy dojdzie do wykorzystania przewagi kontraktowej, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może podjąć interwencję i nałożyć karę w maksymalnej wysokości 3 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym rok jej nałożenia. W praktyce jednak niektóre pojęcia użyte w ustawie budzą wątpliwości. UOKiK na naszą prośbę wyjaśnia, jak je rozumieć.

PYTANIE Czym jest wykorzystywanie przewagi kontraktowej?

Ustawa określa zasady i tryb przeciwdziałania, w celu ochrony interesu publicznego, praktykom nieuczciwie wykorzystującym przewagę kontraktową przez nabywców produktów rolnych lub spożywczych lub dostawców tych produktów, jeżeli to wykorzystywanie wywołuje lub może wywołać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe przepisy znajdują zastosowanie jedynie w obrocie profesjonalnym, dotyczą umów pomiędzy nabywcami i dostawcami produktów rolnych lub spożywczych, jeżeli łączna wartość obrotów między nimi przekracza 50 tys. zł, przy czym obrót przedsiębiorcy naruszyciela (lub też jego grupy kapitałowej) musi przekraczać 100 mln zł.

Samo posiadanie przewagi kontraktowej nie jest zakazane, zabronione jest jedynie jej nieuczciwe wykorzystywanie. Można o nim mówić wówczas, gdy jest ono sprzeczne z dobrymi obyczajami i zagraża istotnemu interesowi drugiej strony albo go narusza. Ustawa wskazuje przykładowe formy nieuczciwych praktyk. Należy jednak zastrzec, że katalog ten ma charakter otwarty, a form naruszeń można zidentyfikować znacznie więcej. Co istotne, mogą one występować na każdym etapie relacji handlowych.

PYTANIE Czy zawsze jest naruszony interes publiczny?


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane