W 2016 r. Ministerstwo Finansów będzie mogło wstępnie wypełnić za podatnika zeznanie służące do rozliczania przychodów z papierów wartościowych. To nowość.
W 2015 r. usługa ta dotyczyła wyłącznie PIT-37, który wypełniają m.in. pracownicy uzyskujący dochody na podstawie umowy o pracę. Ale i tu będzie zmiana.
– Udoskonaleniem w porównaniu z 2015 r. jest uwzględnienie w zeznaniu PIT-37 przychodów otrzymywanych przez podatników (świadczeniobiorców) od organów rentowych – wyjaśnia Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy ministra finansów. We wstępnie wypełnionych formularzach znajdą się zatem dane przekazane przez organy rentowe.
Wstępnie wypełnione zeznanie polega na tym, że urząd skarbowy uzupełnia PIT pracownika o dane finansowe (przychody, koszty, pobrane składki i zaliczki), które przekazał wcześniej fiskusowi pracodawca. Następnie podatnik loguje się poprzez Portal Podatkowy (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl) do swojego formularza, sprawdza go, ewentualnie zmienia i wysyła online do urzędu skarbowego.
Jak wyjaśnia Wiesława Dróżdż, usługa wstępnie wypełnianego zeznania podatkowego zostanie uruchomiona analogicznie jak w 2015 r., czyli 15 marca 2016 r., i będzie dotyczyła formularzy PIT-37 i PIT-38. Przesunięcie terminu uruchomienia usługi do 15 marca wynika z tego, że do końca lutego pracodawcy mają czas na przesłanie PIT-11 fiskusowi (a także pracownikom). To na podstawie tych danych ministerstwo wypełni wstępnie zeznania.
Poza usługą wstępnie wypełnionego zeznania osoby fizyczne (w tym prowadzący działalność gospodarczą) będą miały dwa narzędzia, udostępniane przez resort finansów. Będą mogli:
● wypełnić formularze interaktywne, które są elektronicznym odzwierciedleniem druków PIT,
● skorzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop. Jest to forma przeznaczona nie tylko dla posiadaczy komputerów z systemem Windows, lecz także Linux i Mac OS.
Podatnicy korzystający z tych dwóch form wypełniania zeznań rocznych nie będą musieli używać do podpisania formularzy e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem. W praktyce bez takiego podpisu można wysyłać następujące formularze: PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PCC-3, VAT-7, VAT-7D, VAT-7K. Osoby fizyczne będą musiały jednak podać dane autoryzujące, czyli imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL oraz kwotę przychodu z zeznania rocznego lub rocznego obliczenia podatku za 2015 r.
Podatnicy, którzy nie będą chcieli korzystać z narzędzi udostępnianych przez MF, będą mogli sięgnąć po programy do wysyłania PIT producentów zewnętrznych, o ile wdrożyli oni specjalne rozwiązania umożliwiające wysyłkę formularza z programu bezpośrednio do ministerialnego systemu e-Deklaracje.

Wypełnij PIT z "Dziennikiem Gazetą Prawną" - program do rozliczeń i poradnik dla podatnika 4 i 5 stycznia w kioskach