statystyki

Płatnik podatku liniowego w czasie zawieszenia działalności może korzystać z niektórych ulg

autor: Agnieszka Pokojska17.02.2015, 07:33; Aktualizacja: 17.02.2015, 09:48
Sąd rozpatrywał zagadnienie czy kobieta może rozliczać się z dzieckiem w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Sąd rozpatrywał zagadnienie czy kobieta może rozliczać się z dzieckiem w czasie zawieszenia działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca opodatkowany według stawki 19 proc. PIT może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, jeżeli zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w prawomocnym wyroku.

Sprawa dotyczyła podatniczki, której, na skutek rozwodu, sąd przyznał wyłączne prawo do opieki nad dzieckiem. Podatniczka wybrała opodatkowanie według stawki liniowej, zgodnie z art. 30c ustawy o PIT. Od dłuższego czasu jednak miała zawieszoną działalność gospodarczą.

Chciała rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT. Problem polegał na tym, że art. 6 ust. 8 wyklucza rozliczenie wspólnie z dzieckiem, jeśli do podatnika „mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o PIT lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym”.

Kobieta uważała, że ograniczenie to jej nie dotyczy, bo w okresie zawieszenia działalności nie można prowadzić biznesu i osiągać bieżących przychodów, a więc także rozliczać się z działalności gospodarczej. Powoływała się tu na art. 14a ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.). Wskazała też, że zgodnie z art. 14a ust. 7 tej ustawy, w stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, zawieszenie wykonywania działalności wywiera skutki prawne od dnia, w którym ono się rozpoczyna, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • grono(2015-02-20 08:06) Zgłoś naruszenie 00

  Płatnik podatku liniowego po likwidacji działalności powinien miec takie same prawa jak pracownik tzn.możliwość skorzystania ze świadczenia przedemerytalnego,wcześniejszej emerytury bo w końcu płaci składki na zus jak każdy pracownik.Tym samym pracownicy w spółkach tez właściwie sa jak działalnośc gosp.Tu orzecznictwo wogole pominęło ta kwestie i ci ludzie sa po prostu oszukani przez państwo.Nie każda działalność można likwidować przez sąd np,taksówkarz nie ma majątku więć jak ma wykazać upadłość firmy,przeciez taksówka to nie firma tylko ruchomość.Cos tu przez lata jest niedopracowane.

  Odpowiedz
 • r(2015-02-19 09:19) Zgłoś naruszenie 00

  Słusznie orzekł, bo czasami coś dobrze orzeknie bo powinien, ale poza tym, po co w to wszystko dzieci mieszać, które w zasadzie żadnej pomocy z żadnej instytucji w tym złodziejskim kraju nie mają i powstaje pytanie dlaczego i dlaczego nikt za to nie odpowiada a nadal zmienia stołki i sporo zagarnia, za nieudacznictwo wszelkie !

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-02-17 13:22) Zgłoś naruszenie 00

  Nie zawieszaj działalności . Zlikwiduj firmę .
  I uważaj ! - będą ci wciskali - na kwitach - "prowadzenie działalności gospodarczej" (ZUS , bank i inni gnoje).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane