statystyki

PIT 2013: Ulga prorodzinna nie dla każdego

autor: Renata Żaczek21.03.2014, 07:10; Aktualizacja: 21.03.2014, 08:29
PIT

PITźródło: ShutterStock

Jakie są zasady korzystania z ulgi prorodzinnej? Czy rodzicom dorosłych dzieci niepełnosprawnych, pobierających rentę socjalną i zasiłek opiekuńczy, nadal przysługuje prawo do odliczeń? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? – pyta pani Anna.

Od 2013 r. zostało wprowadzone kryterium dochodowe dla tych podatników, którzy przez cały rok podatkowy mają na utrzymaniu tylko jedno dziecko, na które przysługuje ulga. Przekroczenie ustalonego limitu pozbawia ich do niej prawa. Limit został zróżnicowany w zależności od tego, czy rodzice pozostają w związku małżeńskim, są osobami samotnie wychowującymi dziecko, czy też wprawdzie nie są małżonkami, ale nie można ich uznać za osoby samotnie wychowujące dzieci. Dla małżonków pozostających cały rok w związku małżeńskim i osób samotnie wychowujących dziecko górna granica rocznych zarobków wynosi 112 tys. zł, o połowę niższa, tj. 56 tys. zł dotyczy tych, którzy formalnie nie są małżeństwem, ale nie można ich zaliczyć w rozumieniu ustawy do osób samotnie wychowujących dzieci.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane