Jeżeli podatnik jest opiekunem prawnym brata, który z nim mieszka, albo tworzy dla brata rodzinę zastępczą, może skorzystać z ulgi na dziecko w PIT. Musi jednak spełnić wszystkie wymagane warunki.
Korzystanie z każdej preferencji podatkowej, w tym z ulgi prorodzinnej, uzależnione jest bowiem od wypełnienia kompletu przesłanek wymaganych do jej zastosowania przez ustawę o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).
Uprawnionymi do skorzystania z ulgi na dziecko są podatnicy, którzy spełniają następujące warunki: osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej, wykonywali władzę rodzicielską, pełnili funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub sprawowali opiekę przez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
Z odliczenia skorzystają podatnicy mający zarówno małoletnie, jak i pełnoletnie dzieci, z tym że ulga w ostatnim przypadku może być zastosowana przez podatnika, o ile pełnoletnie dziecko:
● otrzymywało, zgodnie z odrębnymi przepisami, zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
● nie ukończyło 25. roku życia i uczyło się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.
Zatem podatnik ma prawo odliczyć kwotę ulgi na małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym był opiekunem prawnym, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało. Jeżeli dziecko to uzyskało pełnoletność i spełnione są określone przesłanki, podatnik nadal może korzystać z odliczenia.
Jeśli zatem brat lub siostra są opiekunami prawnymi dla niepełnosprawnego rodzeństwa lub tworzą dla niego rodzinę zastępczą, to mogą odliczyć od podatku 1112,04 zł za cały 2011 r.