Wydatek na indywidualną rekomendację inwestycyjną pomniejszy przychód w PIT-38.
Inwestorzy, którzy aktywnie obracają papierami wartościowymi, często podejmują decyzję na podstawie profesjonalnych rekomendacji wydawanych przez firmy inwestycyjne. Inwestorzy, decydując się na zakup, trzymanie oraz sprzedaż akcji, posiłkują się nie tylko rekomendacjami ogólnymi, ale w szczególności rekomendacjami indywidualnymi.
Opinie rekomendacyjne są powszechnie stosowane jako doradztwo firm inwestycyjnych dla klientów. Opinie ogólne są bezpłatne i powszechnie dostępne dla inwestorów. Jednak taka ogólna rekomendacja nie zawiera sugestii co do zakupu czy trzymania tych akcji, które dany inwestor posiada w swoim portfelu. Dlatego inwestorzy często zamawiają płatne opinie indywidualne dla konkretnych akcji.
Taka konkretna opinia może przyczynić się do ograniczania strat i zwiększenia przychodów. Pytanie jednak, czy jej koszt może być uwzględniony w rozliczeniu rocznym inwestora.
Podstawą do samodzielnego wypełnienia rocznego zeznania PIT-38 i rozliczenia podatku od dochodów z papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych jest informacja PIT-8C. I większość inwestorów otrzymała już te druki za 2011 rok od swoich domów maklerskich, w których mają założony rachunek inwestycyjny.
Jednak jak przypomina Katarzyna Ryszard, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Peter Nielsen, informacje przekazywane na formularzu PIT-8C nie określają ostatecznej wysokości podatku dochodowego, ponieważ domy maklerskie nie dokonują rozliczenia należnego podatku. To podatnik po zakończeniu roku podatkowego ma obowiązek obliczyć należny podatek i go zapłacić, jeśli wystąpi, z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów.

39 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011

Indywidualna rekomendacja stanowi pewne doradztwo w podejmowaniu decyzji inwestorskich, dzięki czemu może uchronić przed pochopnymi decyzjami, w tym przed stratami, oraz pozwala osiągać wyższe zyski.
Zgodnie jednak z ogólną zasadą rozliczenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji przychód ten może być pomniejszony jedynie o koszty związane z nabyciem papierów wartościowych. Oznacza to, że kosztem jest rekomendacja związana z zakupem akcji, ale już nie z trzymaniem akcji. Natomiast rekomendację dotyczącą sprzedaży akcji można zaliczyć do kosztów z odpłatnego zbycia akcji.
Wydatek zaliczany do kosztów musi mieć związek z przychodem i być właściwie udokumentowany