W trakcie wstępnej weryfikacji zeznania podatkowego PIT w ramach czynności sprawdzających nie stosuje się sankcji z kodeksu karnego skarbowego.
Urzędy skarbowe, do których trafią roczne zeznania podatników, prowadzą czynności sprawdzające, które mają na celu m.in. sprawdzenie terminowości składania deklaracji, a także stwierdzenia ich formalnej poprawności. Pomyłki lub nieścisłości w zeznaniu będzie trzeba wytłumaczyć. Na tym etapie podatnik w zasadzie nie jest narażony na kary za błędy w PIT. W praktyce chronią go przed tym takie instrumenty, jak urzędowa korekta drobnych uchybień czy też możliwość poprawienia błędu od razu po wykryciu go przez organ i wezwaniu podatnika. Wyłączona jest także karalność podatnika w przypadku samodzielnego złożenia korekty deklaracji. Sankcje karne skarbowe grożą natomiast podatnikom, którzy w ogóle nie składają deklaracji, bądź wywiązują się z tego obowiązku z opóźnieniem.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Czy fiskus może karać za błędy w deklaracji. W pełnej wersji artykułu:
- Czy urzędnik dokona korekty drobnych uchybień?
- Jak weryfikuje się wykazane ulgi podatkowe?
- Czy odpowiedzieć na wezwanie urzędnika skarbowego?
- Kiedy nie zostaniemy ukarani za korektę zeznania?