Podatnicy, których dzieci kontynuują naukę w szkole lub na uczelni wyższej, zachowują prawo do ulgi na dzieci za wszystkie miesiące minionego roku w składanym zeznaniu PIT.
Podstawową zasadą, o której należy pamiętać, korzystając z ulgi prorodzinnej w zeznaniu rocznym PIT, jest to, że przysługuje ona za każdy miesiąc, w którym spełnione były wszystkie warunki do odliczenia. Chodzi tu o warunki nałożone zarówno na rodziców, jak i dzieci objęte preferencją podatkową.
W przypadku dzieci pełnoletnich (do ukończenia 25 lat) jednym z takich wymogów jest nauka. Ulgę można odliczać na dzieci uczące się w szkołach, o których mowa w ustawie o systemie oświaty oraz ustawie – Prawo o szkolnictwie wyższym, a także w szkołach zagranicznych regulowanych przez stosowne przepisy. Zakończenie nauki oznacza zatem brak możliwości odliczenia za miesiące, w których dziecko nie uczęszczało do szkoły (na uczelnię). Przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) nie dają jednak jasnej odpowiedzi na pytanie, jak postąpić w przypadku, gdy dziecko kończy jeden etap nauki i podejmuje dalszą edukację. Problem rozstrzygnęliśmy z pomocą Ministerstwa Finansów przy okazji poprzednich rozliczeń podatkowych. Poniżej przypominamy te zasady. Mają one w pełni zastosowanie także w rozliczeniach z fiskusem za 2011 rok.
Osoba kończąca określony etap swojego kształcenia przestaje być uczniem określonej szkoły z chwilą otrzymania świadectwa. Jednak jeśli zamierza ona kontynuować naukę, to w ocenie Ministerstwa Finansów nie traci automatycznie statusu osoby uczącej się w rozumieniu ustawy o PIT. Oznacza to, że w przypadku uczniów kontynuujących naukę w szkole ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego.

54 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011

W przypadku maturzysty, który nie kontynuuje nauki, ulgę można natomiast odliczać także za miesiące wakacyjne, czyli do sierpnia włącznie. Jeżeli natomiast maturzysta bezpośrednio po ukończeniu szkoły średniej podejmuje (od października) naukę w szkole wyższej, ulga należy się rodzicom za cały rok podatkowy. Także w przypadku studentów kształcących się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie) odliczenie przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego. Warunkiem jest jednak to, aby student po zdaniu egzaminu został zakwalifikowany na studia magisterskie. Jeżeli jednak studia nie są kontynuowane albo występuje przerwa i student nie od razu podejmuje kolejny etap studiów, to ulga przysługuje tylko za miesiące nauki włącznie z miesiącem, w którym został złożony egzamin dyplomowy.