Podatnik skorzysta z odliczenia darowizny w PIT, gdy w sprawozdaniu z parafii dotyczącym przekazania środków na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła będą konkretne dane o wykorzystaniu darowizny.
Podatnicy, którzy chcą obniżyć swoje dochody o darowizny kościelne, muszą spełnić wymogi określone w ustawie o PIT oraz ustawach o stosunku państwa do kościołów. Dariusz M. Malinowski, doradca podatkowy, wyjaśnia, że zostały one określone w czterech ustawach regulujących relacje pomiędzy państwem polskim a kościołami (katolickim, autokefalicznym, ewangelicko-augsburskim oraz zielonoświątkowym).
– Ustawy te mają charakter ustaw specjalnych i są stosowane w pierwszej kolejności, przed ustawami podatkowymi – stwierdza Dariusz M. Malinowski.
Jacek Pawlik, doradca podatkowy i prezes Eccomu, wyjaśnia, że jednym z warunków całkowitego odliczenia jest posiadanie przez podatnika pokwitowania odbioru darowizny przez kościelną osobę prawną oraz sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze w okresie dwóch lat.
Przepisy podatkowe, ani ustawy państwo – Kościół nie określają jednak danych, jakie muszą znaleźć się w sprawozdaniach dotyczących przeznaczenia darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Wymogi te określiły jednak sądy w wyrokach.

Od podstawy opodatkowania PIT można odliczyć limitowane darowizny przekazane m.in. na cele kultu religijnego

Przykładowo WSA w Kielcach (wyrok z 29 września 2011 r., sygn. akt I SA/Ke 391/11) orzekł, że elementami sprawozdania powinny być konkretne dane o wykorzystaniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą. Do ulgi nie uprawnia więc oświadczenie, w którym określono ogólnie, że dofinansowane zostały m.in. wyjazdy pielgrzymkowe, kolonijne, zimowiska. Zdaniem sądu w sprawozdania powinny znaleźć się m.in. koszty przejazdu, zakwaterowania, wyżywienia, bilety wstępu.

Podatnik, który przekazał darowiznę pieniężną na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła, może uwzględnić w PIT całą wpłaconą kwotę.

NSA (wyrok z 16 grudnia 2011 r., sygn. akt II FSK 1763/10) dodał, że sprawozdanie powinno zawierać dane na tyle dokładne i konkretne, aby umożliwić samoobliczenie podatku, a organowi w ewentualnym postępowaniu podatkowym ustalenie, sprawdzenie i zweryfikowanie danych o faktycznym przeznaczeniu darowizny.
WSA w Łodzi (wyrok z 14 września 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 725/11) wskazał, że niezbędne jest też wskazanie osób, które skorzystały z darowizny lub przynajmniej przedsięwzięć zorganizowanych przez beneficjenta darowizny na rzecz osób korzystających z kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej.