Złożenie zeznań rocznych e-PIT za 2011 r. będzie prostsze niż w latach poprzednich. Udostępnienie modułu do wysyłania e-PIT pozwoli podatnikom na wypełnienie zeznania rocznego w programie, a następnie przekazanie go przez internet do urzędu skarbowego.
Podatnicy będą mogli wysyłać e-PIT bezpośrednio z programów wspomagających rozliczenia. To samo dotyczy e-deklaracji.
Ministerstwo Finansów uruchomiło już środowisko testowe dla systemu e-Deklaracje. Jest ono skierowane do producentów oprogramowania. Po wdrożeniu do swoich programów rozliczeniowo-księgowych aplikacji do e-deklaracji będą mogli uaktualnić swoje oprogramowanie lub poszerzyć ofertę m.in. o e-PIT.
W obecnym roku funkcjonowały już firmy, które dawały program pomagający rozliczyć się z fiskusem za 2010 r. oraz umożliwiały wysłanie PIT bezpośrednio z programu. Było ich jednak niewiele. W efekcie podatnicy musieli dane z programu przenosić do formularza interaktywnego albo uruchamiać aplikację desktopową, którą udostępniało Ministerstwo Finansów. W 2012 r. takich programów może być więcej. Producenci oprogramowania wspomagającego e-rozliczenia (dotyczy to również e-deklaracji VAT, CIT, PCC) mogą sprawdzić, jak ich program działa i już wkrótce zaoferować go użytkownikom. Przypomnijmy, że okres rozliczeń za 2011 r. na dobre zaczyna się zazwyczaj w połowie lutego (do końca lutego pracodawcy muszą przekazać pracownikom informacje PIT-11). Producenci mają więc jeszcze trochę czasu na testy.
Udostępnienie modułu do wysyłania e-PIT pozwoli podatnikom na wypełnienie zeznania rocznego w programie, a następnie przekazanie go przez internet do urzędu skarbowego.
Podatnicy za 2011 r. będą mogli przesłać formularze e-PIT
W dalszym ciągu będzie można też korzystać z formularzy interaktywnych. Wystarczy pobrać odpowiedni druk PIT ze strony MF lub strony e-deklaracje.gov.pl, wypełnić go, podpisać i przesłać fiskusowi.
Przypomnijmy, że w rozliczeniu za 2011 r. zostały nieco zmodyfikowane formularze podatkowe.
Wśród deklaracji, które fiskus może otrzymać drogą elektroniczną, są: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.
Podatnik będzie mógł wybrać identyfikator podatkowy – NIP lub PESEL. W rozliczeniach za poprzednie lata trzeba było obowiązkowo podać NIP.
Komentarze (8)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeIch (i europejską ) receptą było emitowanie komu tylko sie da Obligacji Skarbowych.
Ochoczo to brały Banki, zachód no i Nasz OFE - tyle że on musiał zamieniać prawie całą gotówke starców na nic nie warty papierek.
Bo Wyemitować i ściągnąc kasę to każdy głupi potrafi...ale zwrócić długi... To juz bedzie problem Obywateli - bez ULG
Tak, PO uber alles.
Aby otrzymać odpis zeznania ja i żona musieliśmy złożyć w US oddzielne wnioski i zapłacić podwójnie za każdą stronę odpisu PIT mimo iż złożyliśmy wspólny PIT. Dziękuję za takie ułatwienia.
Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie). Po co to komu? Chciałbym mieć możliwość wydrukowania sobie UPO identycznego jak w oficjalnej aplikacji Ministerstwa Finansów. Teraz jestem BEZ DOWODU, że złożyłem deklarację (np. jak zrezygnuję z obecnej księgowości internetowej).
Natomiast DGP pisze pierdoły bo sami nie potrafią dostarczyć do sprzedaży reklamowanej płytki CD na 9sty (poprostu GP był nie wszędzie a jeśli był to bez płytki CD).
Mam wszystkie dane do złożenia PIT-37 ale niestety nie uczynię tego bo nieudaczniki czekają na koniec lutego.!!!
Już widzę oburzenie fiskusa w kwietniu,że ludzie nie korzystają z e-PIT - ale jak ja podatnik mam mieć zaufanie do lekceważenia mnie przez MF i DGP.??!!??