Osoby, który efektywnie inwestowały na giełdzie w 2011 r. mogą próbować zmniejszyć wysokość swojego podatku do zapłaty o dodatkowe koszty, które ponoszą w związku z realizacją transakcji. Cały czas wątpliwości budzi rozliczenie w kosztach innego rodzaju wydatków (np. literatury specjalistycznej czy opłat za szkolenia z inwestowania w instrumenty finansowe). O to podatnicy spierają się z fiskusem od zawsze, odkąd wprowadzony został podatek od dochodów kapitałowych, czyli od 2004 r.
Jak przypomina Lech Janicki, ekspert podatkowy ECDDP, kosztem jest cena, po jakiej zostały kupione papiery wartościowe, opłata za prowadzenie rachunku inwestycyjnego, prowizje związane z kupnem i sprzedażą akcji. Wszystkie te wartości powinny zostać ujęte w przekazywanym nam formularzu PIT-8C i tego organy podatkowe nie kwestionują.
W kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tzw. dodatkowych wydatków – np. na zakup branżowej prasy giełdowej, poradników lub książek dla inwestorów, organy podatkowe prezentują jednak dosyć zróżnicowane poglądy.

Inwestycje na giełdzie obciążone są 19-proc. stawką podatku, a opodatkowaniu podlega dochód, czyli różnica między przychodem ze sprzedaży akcji a kosztami jego uzyskania

– Nadmierne zaopatrywanie się w branżową pomoc i zwiększanie w ten sposób kosztów uzyskania przychodów może zostać zakwestionowane przez fiskusa – dodaje Lech Janicki.
Według Roberta Morawskiego, specjalisty ds. podatków w CDM Pekao, mimo pojawiania się korzystnych interpretacji fiskusa, większe uzasadnienie w obowiązujących przepisach mają jednak te negatywne stanowiska.
Przykładowo: dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 18 sierpnia 2011 r. (nr IBPBII/2/415-657/11/MM) uznał, że opłaty za szkolenia i specjalistyczne publikacje nie są związane z nabyciem papierów wartościowych, lecz pozwalają podatnikowi pogłębiać wiedzę z zakresu inwestowania, którą może wykorzystać nie tylko przy swoich inwestycjach giełdowych. Tym samym nie mogą być kosztem przy rozliczeniu dochodów kapitałowych.
Inwestorzy mogą więc odliczać wydatki pośrednie w kosztach, ale muszą liczyć się z ewentualnym sporem z urzędem skarbowym, jeśli ten zweryfikuje ich deklarację.