statystyki

Spłata byłej żony nie jest własnym celem mieszkaniowym

autor: Patrycja Dudek13.10.2020, 16:00
Podatnik liczył jednak na to, że nie zapłaci daniny, bo postanowił skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Przysługuje ona wtedy, gdy pieniądze ze zbycia zostaną przeznaczone na cel mieszkaniowy, np. zakup domu (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT)

Podatnik liczył jednak na to, że nie zapłaci daniny, bo postanowił skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Przysługuje ona wtedy, gdy pieniądze ze zbycia zostaną przeznaczone na cel mieszkaniowy, np. zakup domu (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT)źródło: ShutterStock

Rozwodnik, który sprzedał grunt, by spłacić udział małżonki w ich wspólnym domu, musi zapłacić PIT od dochodu ze zbycia, jeżeli od nabycia ziemi nie minęło 5 lat – stwierdził dyrektor KIS.

Podatnik poinformował, że grunt dostał w darowiźnie od rodziców i że od darowizny do jego sprzedaży nie upłynęło jeszcze 5 lat. Zasadniczo w takiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od dochodu ze sprzedaży (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane