Przepisy antykryzysowe dały w tym roku podatnikom więcej czasu na rozliczenie i ewentualną zapłatę podatku PIT. Termin mija 1 czerwca 2020 r.

Dłuży termin na złożenie zeznania rocznego otrzymali podatnicy składający PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Zwykle te formularze trzeba złożyć do 30 kwietnia, w tym roku z powodu pandemii koronawirusa termin został wydłużony do 31 maja. To niedziela, Ministerstwo Finansów wielokrotnie zapowiadało, że nie będzie wyciągać konsekwencji także w stosunku do tych, którzy złożą zeznanie i uregulują ewentualną niedopłatę podatku w poniedziałek 1 czerwca.

Osoby wypełniające PIT-37 (to najpopularniejszy formularz, m.in. dla pracowników i zleceniodawców) lub PIT-38, które jeszcze się nie rozliczyły, teoretycznie nie musza nic robić. W ramach usługi Twój e-PIT zeznania przygotowała za nich skarbówka. Jeśli ktoś nie zainteresuje się swoim formularzem, zostanie on uznany za złożony z dniem 30 kwietnia w takiej formie, w jakiej wypełnili go urzędnicy.

Do 1 czerwca można jednak PIT-37 albo PIT-38 bez konsekwencji skorygować. Warto z tej możliwości skorzystać zwłaszcza, gdy komuś przysługują ulgi podatkowe – nie wszystkie są automatycznie uwzględniane w gotowych zeznaniach, zdarzają się też sygnały, że fiskus niepoprawnie wyliczył ulgę na dzieci. Korygując PIT, możemy ponadto zmienić organizację, której przekażemy 1 proc. podatku. Warto też upewnić się, czy z gotowego zeznania nie wynika obowiązek uregulowania niedopłaty podatku. Po 1 czerwca urzędy skarbowe mogą naliczać spóźnialskim odsetki.

Ministerstwo Finansów zapewnia jednak, że każdy podatnik, który powinien dopłacić PIT, dostanie stosowną informację od urzędu skarbowego do 30 maja. Od momentu otrzymania tej wiadomości jest siedem dni na zapłatę, odsetki będą zaś naliczane dopiero po upływie tego terminu (ale nie wcześniej niż 1 czerwca).

Podatnicy rozliczający się na drukach PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS i PIT-39 muszą do 1 czerwca samemu wypełnić formularz. Brak rozliczenia w ich przypadku może być uznany za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Jak rozliczyć PIT od 1 maja do 1 czerwca 2020 r.?

Skarbówka zachęca, by w tym roku rozliczać się online. Najprościej zrobić to przez usługę Twój e-PIT, dostępną na stronie podatki.gov.pl. Można w niej skorygować PIT-37 lub PIT-38, a także złożyć PIT-36, jednak tylko w sytuacji, gdy podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej.

Inny sposób na rozliczenie PIT przez internet to aplikacja e-Deklaracje Desktop. W odróżnieniu od usługi Twój e-PIT, pozwala wysłać zdalnie wszystkie formularze. Wymaga jednak samodzielnego wprowadzenia danych, które w usłudze Twój e-PIT pojawiają się automatycznie.

Rozliczyć można się też w tradycyjny sposób, wysyłając formularz pocztą lub składając go w urzędzie skarbowym. Skarbówka z powodu pandemii pracuje jednak inaczej. Interesanci mają możliwość wrzucenia pisma do specjalnej skrzynki, zaś osobiste załatwienie sprawy jest ograniczone do kilku dni w tygodniu, trzeba liczyć się z też z niedogodnościami spowodowanymi względami sanitarnymi. W poniedziałek urzędy skarbowe będą przyjmować podatników w godz. 12-18, poza województwem śląskim, gdzie nie będą czynne dla interesantów.

Korzystając z e-Deklaracji lub papierowej formy rozliczenia, podatnicy wypełniający PIT-37 lub PIT-38 powinni zwrócić uwagę na rubrykę A. MIEJSCE I CEL SKŁADANIA ZEZNANIA. Należy zaznaczyć w niej, że chodzi nie złożenie zeznania, a o jego korektę. „Błędnie wskazany cel złożenia deklaracji będzie weryfikowany przez urząd skarbowy i w razie potrzeby wyjaśniany z podatnikiem” – informuje w komunikacie Ministerstwo Finansów.