statystyki

Zwolnienie z PIT dla marynarzy: Nowelizacja to bubel prawny [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek20.08.2019, 09:12; Aktualizacja: 20.08.2019, 09:12
- Konstrukcja przepisów powoduje, że ze zwolnienia z PIT skorzysta raptem kilka procent marynarzy. Większość armatorów z UE i EOG korzysta z obcych bander, bo to obniża ich koszty - mówi w rozmowie z DGP Mateusz Romowicz, radca prawny.

- Konstrukcja przepisów powoduje, że ze zwolnienia z PIT skorzysta raptem kilka procent marynarzy. Większość armatorów z UE i EOG korzysta z obcych bander, bo to obniża ich koszty - mówi w rozmowie z DGP Mateusz Romowicz, radca prawny.źródło: ShutterStock

- Konstrukcja przepisów powoduje, że ze zwolnienia z PIT skorzysta raptem kilka procent marynarzy. Większość armatorów z UE i EOG korzysta z obcych bander, bo to obniża ich koszty - mówi w rozmowie z DGP Mateusz Romowicz, radca prawny.

Uchwalona nowelizacja ma znacząco poprawić sytuację marynarzy. Pan się z tym zgadza?

Ani trochę. Owszem, słyszałem obietnice, uważam jednak, że uchwalone przepisy są całkowicie niedostosowane do realiów polskiego prawa i standardów żeglugi międzynarodowej. Według mnie skorzysta z tego zwolnienia raptem kilka procent marynarzy.

Dlaczego tak niewielu?

Zwolnienie będzie mieć zastosowanie wyłącznie do dochodów uzyskiwanych przez polskich marynarzy z pracy na statkach podnoszących bandery państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Uzależnienie ich od bandery znacząco ograniczy stosowanie nowych przepisów, ponieważ z 10 największych rejestrów (zgodnie z informacjami publikowanymi przez Międzynarodową Organizację Morską, ang. International Maritime Organisation) tylko trzy to bandery unijne (maltańska, brytyjska i grecka). Łącznie daje to tonaż 155 874 075 GT. Dla porównania rejestr panamski, który jest na pierwszym miejscu na świecie, to 220 827 125 GT. Na drugim miejscu znajduje się rejestr liberyjski z wynikiem 138 735 562 GT.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Jula(2019-08-21 07:35) Zgłoś naruszenie 164

  Czy nie sądzicie Drodzy Polacy - Zjadacze chleba, że o to chodzi by jak najmniej ludzi z tego skorzystało ? Budżet - Potrzebuje kasy ! A 500+ z czego płacić.

  Odpowiedz
 • Marek eto(2019-08-21 07:36) Zgłoś naruszenie 166

  Jak zwykle w przypadku komentarzy pod merytorycznymi artykułami w GP pojawiają się trolle i hejterzy którzy tematu nie znają a się wypowiadają. Jestem klientem mec. Romowicza od prawie 10 lat i jest to jedyny prawnik, który faktycznie walczy z patologiami naszego systemu. Jego wypowiedzi na wiele tematów dot.prawa i marynarzy sprawdzają się prawie w 100 procentach co ewidentne denerwuje frustratów i chyba jego pseudokonkurencje. Uwagi co do polityki są tu nie na miejscu bo mec. Romowicz niezmiennie działa w imieniu licznego grona marynarzy. Nie ważne kto rządzi. Przykre ze w Polsce mowa nienawiści stała się jakiś niezdrowym standardem.

  Odpowiedz
 • Marecki(2019-08-20 11:58) Zgłoś naruszenie 1428

  Koleś radca prawny martwi się po prostu ,że straci klientów jak zwolnią już marynarzy z podatku dochodowego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zoom(2019-08-20 18:10) Zgłoś naruszenie 1323

  A może radca prawny nie widzi, że zadaniem noweli jest stworzenie szans powrotu marynarzy pod polską banderę? A może prawdziwym celem radcy jest przedwyborcze okładanie rządu czym popadnie?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane