Przychody ze zlecenia i innych źródeł w jednym PIT-11

autor: Magdalena Majkowska14.01.2019, 18:00
Podatnik powinien więc wystawić zleceniobiorcy tylko jedną informację PIT-11.

Podatnik powinien więc wystawić zleceniobiorcy tylko jedną informację PIT-11.źródło: ShutterStock

Zleceniobiorca, któremu zleceniodawca z własnej kieszeni opłacił zaległości składkowe, ma przychód z innych źródeł. Obecnie należy go ująć w tej samej informacji co wynagrodzenia, czyli PIT-11 – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał przedsiębiorca, który błędnie odprowadzał składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zleceniobiorcy. Chodziło o jedną wypłatę z grudnia 2017 r. i cztery z 2018 r.

Zleceniodawca skorygował nieprawidłowości w deklaracjach rozliczeniowych wysyłanych do ZUS w sierpniu 2018 r. oraz pokrył w całości, z własnych pieniędzy, wszystkie zaległe składki. Następnie wystąpił do byłego już zleceniobiorcy o ich zwrot. Ten jednak odmówił.

Przedsiębiorca uznał więc, że powinien wystawić byłemu zleceniobiorcy dwie informacje: PIT-11, gdzie wykaże przychód ze zleceń, oraz PIT-8C, w którym ujmie przychód związany z pokryciem zaległości składkowych.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane