Odliczenie wydatków przeznaczonych w 2017 roku na korzystanie z internetu, to jedna z preferencji, jaką daje ustawa o podatku dochodowym osób fizycznych. Ulga jest limitowana, maksymalna kwota odliczeń wynosi 760 złotych.
Warunki
Ulga internetowa - pod pewnymi warunkami - adresowana jest do każdego podatnika, który poniósł wydatki na internet. Jeden z nich to opodatkowanie dochodów zgodnie ze skalą podatkową lub ryczałtem. Podatnik chcący pomniejszyć podstawę opodatkowania o wydatki na internet powinien także posiadać dokument, który potwierdzałby fakt, że ten rzeczywiście je poniósł. Chodzi tu przede wszystkim o dane identyfikacyjne odbiorcy usług i usługodawcy oraz informacje o rodzaju zakupionej usługi. Dokument powinien wskazywać także na kwotę, którą podatnik zobowiązany był płacić. Innym warunkiem jest niezaliczenie omawianych wydatków na internet do kosztów uzyskania przychodu.
Jak skorzystać z ulgi?
Można to zrobić za pośrednictwem formularzy PIT-37 lub PIT-36. W przypadku ryczałtowców ulga pomniejsza przychód, zaś u podatników opodatkowanych według skali podatkowej - dochód. Limit odliczeń tj. 760 złotych dotyczy tylko jednego podatnika, nawet gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie. Co ważne, kwota, która nie może być odliczona z racji braku dochodu nie przechodzi na kolejny rok.
Odliczeniu podlegają wydatki wyłącznie związane z użytkowaniem internetu. Jeśli zatem podatnik korzysta z usług internetowych występujących w pakiecie np. z innymi usługami telekomunikacyjnymi, ulgę internetową można wykorzystać pod warunkiem wyodrębnienia wydatków na internet. Zaoszczędzić mogą także osoby użytkujące sieć Internet bezprzewodowo, w tym za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze lub w telefonie komórkowym oraz osoby korzystające z kawiarenek internetowych.