statystyki

Strata z firmy dziecka ma znaczenie w uldze prorodzinnej

autor: Magdalena Majkowska11.04.2018, 16:00
biznes, IT, komputer

WSA w Warszawie przyznał rację podatnikowi i uchylił interpretację organu. Wczoraj skargę kasacyjną ministra finansów oddalił także NSA.źródło: ShutterStock

Jeśli pełnoletnia córka ma własny biznes, to ustalając jej dochód dla potrzeb podatkowych preferencji, można uwzględnić stratę z prowadzonej działalności gospodarczej – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

To pierwsze takie orzeczenie. Do tej pory spory koncentrowały się wokół możliwości odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne od dochodu dorosłego dziecka. Na potrzeby ulgi prorodzinnej dochód ten jest limitowany do wysokości 3089 zł. Jeśli pełnoletnie, uczące się dziecko zarobiło w roku podatkowym powyżej tej kwoty, to rodzic traci preferencję w PIT.

Z przepisów wynika, że chodzi tu o dochód: opodatkowany według skali podatkowej (z wyjątkiem renty rodzinnej) oraz ze zbycia papierów wartościowych objęty 19-proc. podatkiem. Przepisy nie precyzują jednak zasad ustalania tego dochodu na potrzeby ulgi prorodzinnej. I na tym tle powstają spory.

W rozpatrywanej wczoraj sprawie córka podatnika uzyskiwała dochody: z działalności gospodarczej oraz działalności wykonywanej osobiście (wszystkie opodatkowane według skali podatkowej). Łączna ich wysokość przekroczyła dopuszczalny limit. Podatnik był jednak zdania, że ustalając dochód córki, należy wziąć pod uwagę stratę z działalności gospodarczej, która wyniosła 4005,57 zł, oraz składki na ubezpieczenia społeczne (234,58 zł). Skutkowałoby to tym, że dochód córki zmieściłby się w limicie, a ona miałaby prawo do ulgi.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane