Projekt nowym krokiem w cyfryzacji polskiego sądownictwa? Naczelna Rada Adwokacka przedstawia nowelizację pozwalającą na elektroniczne składanie pism sądowych. Inicjatywa ma uprościć procesy sądowe i ułatwić komunikację między prawnikami. Prezes NRA zobowiązany do reprezentowania projektu przed najwyższymi organami władzy.

Propozycja nowelizacji kodeksów dla skuteczniejszej komunikacji sądowej

"Przyjęcie projektowanej ustawy będzie miało pozytywne skutki społeczne. Przede wszystkim pozwoli na obniżenie kosztów prowadzenia spraw sądowych, poprzez wprowadzenie możliwości bezkosztowego składania pism do sądu. Przyśpieszy tok postępowań, albowiem pismo będzie w sądzie z chwilą wprowadzenia do portalu. Ponadto ułatwi funkcjonowanie podmiotów, których ta możliwość będzie mogła dotyczyć" - przekonuje Adwokatura.

Decyzję o złożeniu do rządu i parlamentu petycji zawierającej projekt nowelizacji kodeksów - postępowania cywilnego i postępowania karnego - Naczelna Rada Adwokacka podjęła w ostatnich dniach. Projekt został także przekazany przez NRA mediom.

Obecnie - jak przypomina NRA - istnieje już możliwość dokonywania doręczeń elektronicznych za pośrednictwem portalu informacyjnego sądów powszechnych. Rozwiązania te ograniczają się teraz jedynie do dokonywania przez sąd doręczeń pism sądowych kierowanych do obrońców i pełnomocników.

Dążenie do realizacji idei cyfryzacji postępowań sądowych w Polsce

"Przepisy nie przewidują natomiast, pomimo istniejących możliwości technicznych po stronie portalu, dwustronnej komunikacji elektronicznej - brak jest przepisów stwarzających możliwość wnoszenia pism do sądu, jak też możliwości wykorzystania funkcjonalności portalu do dokonywania wzajemnych doręczeń pomiędzy adwokatami, radcami prawnymi i Prokuratorią Generalną RP, a w sprawach karnych także prokuratorem" - wskazują autorzy projektu.

Dlatego, jak przekonuje adwokacki samorząd, nadszedł czas na wprowadzenie rozwiązań będących kolejnym krokiem "realizującym ideę cyfryzacji postępowań sądowych". Autorzy projektu przypominają jednocześnie, że już teraz "posiadanie kont w portalu jest w obecnym stanie prawnym obligatoryjne" dla prawników reprezentujących strony.

"Rozwiązania miałby charakter fakultatywny, czyli wybór należałby do podmiotów uprawnionych do skorzystania z tych możliwości. Dotychczasowa forma wnoszenia pism do sądu, tradycyjna poprzez złożenie pisma na biurze podawczym lub za pośrednictwem operatora pocztowego, byłaby nadal dostępna" - zastrzeżono w uzasadnieniu projektu.

Ponadto wnoszenie do sądu pism przez adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych oraz Prokuratorię Generalną, a w sprawach karnych także przez prokuratorów, byłoby ograniczone tylko do spraw w II instancji. Natomiast w odniesieniu do wzajemnego doręczania pism pomiędzy prawnikami stron obejmowałoby postępowanie toczące się zarówno przed sądem pierwszej, jak i drugiej instancji.

Ograniczenie zmian w postępowaniach sądowych do specyficznych przypadków i instancji

Planowane w projekcie zastosowanie postulowanych w nim rozwiązań w zasadniczej części do postępowania odwoławczego i tylko wówczas, gdy strona reprezentowana jest przez profesjonalnych prawników lub gdy jest to prokurator, a także fakultatywność nowego rozwiązania - jak wskazano - "są związane z faktem, iż nadrzędnym celem tej zmiany jest umożliwienie sądowi oraz stornom stopniowego wdrożenia w nowe rozwiązania techniczne i legislacyjne".

Wyznaczenie przedstawiciela Adwokatury do działań związanych z petycją

Do reprezentowania Naczelnej Rady Adwokackiej w pracach nad petycją przed Senatem, Sejmem i Radą Ministrów na mocy uchwały Adwokatury został zobowiązany jej prezes mec. Przemysław Rosati. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mok/