Katarzyna Kwiatkowska, Ewa Wrzosek i Dariusz Korneluk – ta trójka prokuratorów ze Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” na pewno wystartuje w konkursie na stanowisko prokuratora krajowego.

Podpisy są zbierane również za kandydaturą Jacka Skały, szefa Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, ale sam zainteresowany, który przebywa obecnie na urlopie za granicą, raczej nie weźmie udziału w wyścigu (choć niczego nie przesądza definitywnie). Podpisy były zbierane również pod kandydaturą Agnieszki Leszczyńskiej, która jest prokuratorem okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim. Jednak z naszych informacji wynika, że „pod wpływem nacisków środowiskowych” miała zrezygnować. Mimo licznych prób kontaktu nie udało nam się wczoraj potwierdzić tych informacji u prokurator Leszczyńskiej.

W konkursie zorganizowanym na podstawie zarządzenia ministra sprawiedliwości wziąć mogą udział osoby z co najmniej 15-letnim doświadczeniem na samodzielnym stanowisku prokuratora. Muszą one przedstawić w formie pisemnej swoją drogę zawodową (z uwzględnieniem informacji o prowadzonych lub zakończonych wobec nich postępowaniach dyscyplinarnych) oraz zaprezentować koncepcję funkcjonowania prokuratury.

Lista nazwisk na stanowisko prokuratora krajowego

Część środowiska spodziewała się startu dra Michała Gabriela-Węglowskiego z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, twórcy koncepcji nowej Prokuratury RP, który przygotował nawet autorski projekt ustawy – Prawo o prokuraturze wraz z przepisami wprowadzającymi. Sam zainteresowany ogłosił jednak na swoim blogu, że nie wystartuje.

– Przede wszystkim, chciałbym powrócić do pracy w pionie zwalczania przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, co jest moją pasją zawodową, oraz zaangażować się w pracę nad nową ustawą dla prokuratury, o ile pan minister sprawiedliwości prokurator generalny, Adam Bodnar, zechce skorzystać z mojej wiedzy – mówi dr Gabriel-Węglowski. Tego samego dnia, w którym resort sprawiedliwości ogłosił konkurs, wraz z dr. Piotrem Turkiem z Prokuratury Regionalnej w Krakowie uruchomił on stronę Czarneczerwone.pl, forum wymiany poglądów na temat prokuratury i wymiaru sprawiedliwości. Także drugi z autorów tej strony zapewnia, że była to jedynie koincydencja i nie jest to element kampanii.

Kandydatury, wraz z listami poparcia (wymagane jest uzyskanie podpisów co najmniej 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury) trzeba złożyć w biurze podawczym Ministerstwa Sprawiedliwości do piątku 16 lutego, do godz. 16.15. Następnie zgłoszenia ubiegających się o objęcie urzędu PK oceni powołany przez ministra Adama Bodnara specjalny dziewięcioosobowy zespół z wiceminister Marią Ejchart na czele.

Lista kandydatów spełniających wymagania formalne i dopuszczonych do rozmowy kwalifikacyjnej zostanie ogłoszona najpóźniej 21 lutego, a następnego dnia w siedzibie MS odbędą się jawne rozmowy kwalifikacyjne. Ich przebieg będzie można śledzić przez internet.

Do zamknięcia tego wydania DGP nie zgłoszono oficjalnie żadnej kandydatury – dowiedzieliśmy się w MS.©℗