Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał w środę dwie decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, która uchyliła przyznanie prawie 3 mln zł odszkodowania za nieruchomości przy ul. Borzymowskiej. O odszkodowanie zgłosiły się osoby reprezentowane przez handlarza roszczeń, adwokata Roberta N.

Środowe orzeczenia oznaczają, że decyzje komisji z września 2019 r. pozostają w mocy, a środki z odszkodowań wrócą na konto miasta.

W utrzymanych decyzjach komisja weryfikacyjna uchyliła wcześniejszą decyzję prezydenta m.st. Warszawy o przyznaniu ponad 2,9 mln zł odszkodowania za część nieruchomości przy ul. Borzymowskiej na rzecz dwóch osób reprezentowanych przez adwokata Roberta N.

Komisja uchylając wtedy decyzje ratusza o odszkodowaniach argumentowała, że miasto nie zbadało prawidłowo o sprawdzenie, czy zostały spełnione przesłanki warunkujące ich przyznanie i wypłatę. Według komisji, prezydent Warszawy w postępowaniu pominął również analizę istnienia i zakresu prawa do nieruchomości przy ul. Borzymowskiej.

Wątpliwości komisji budziły również okoliczności zakupu nieruchomości przez dawną właścicielkę, ponieważ - jak zaznaczono- transakcja ta odbyła się w okresie okupacji przed niemieckim notariuszem.

Komisja wskazywała przy tym, że w świetle powojennego polskiego dekretu nabycie nieruchomości w okresie okupacji mogło być uznane za nieważne, ponieważ zachodzi uzasadnione podejrzenie, że akt sprzedaży został oparty na przepisach skierowanych przeciwko państwu polskiemu. Zdaniem komisji prezydent m.st. Warszawy nie brał pod uwagę tych okoliczności rozpatrując wnioski o odszkodowania.

Decyzje komisji w tej sprawie zaskarżył zarówno stołeczny ratusz i strony postępowania. W środę warszawski sąd administracyjny oddalił te skargi.

WSA w Warszawie sukcesywnie rozpatruje kolejne odwołania od decyzji komisji weryfikacyjnej. W ubiegłym roku sąd ten uchylił decyzje komisji ws. nieruchomości przy m.in. Dąbrowskiego 18, Mokotowskiej 63, Złotej 62, Emilii Plater 14, Noakowskiego 16. Kilkanaście innych decyzji sąd uchylił w poprzednich dwóch latach. WSA utrzymał też część decyzji komisji w sprawach m.in. Emilii Plater 15, Zielnej 32, Czerskiej 3, Pięknej 49, Borzymowskiej oraz Wałbrzyskiej.(PAP)

W sprawie decyzji komisji weryfikacyjnej prawomocnie wypowiedział się już raz Naczelny Sąd Administracyjny. W listopadzie ub.r. NSA po raz pierwszy ostatecznie potwierdził nieważność decyzji komisji dotyczących trzech nieruchomości położnych przy Placu Defilad w Warszawie.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski