statystyki

Przedsiębiorca powinien dokładnie czytać, co publikuje zamawiający

autor: Sławomir Wikariak15.10.2020, 17:00
Firma przekonywała, że nie została prawidłowo powiadomiona o odwołaniu. Zamawiający zeskanował je bowiem do jednego pliku i w takiej formie zamieścił na platformie zakupowej. Zdaniem składu orzekającego było to jednak dopuszczalne.

Firma przekonywała, że nie została prawidłowo powiadomiona o odwołaniu. Zamawiający zeskanował je bowiem do jednego pliku i w takiej formie zamieścił na platformie zakupowej. Zdaniem składu orzekającego było to jednak dopuszczalne.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli zamawiający zeskanował dwa odwołania do jednego pliku i w tej formie zamieścił je na platformie zakupowej, to przedsiębiorcy mogli się z nimi zapoznać i podjąć decyzję o ewentualnym przystąpieniu do postępowania – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Spółka Polregio prowadzi przetarg na naprawę autobusu szynowego. W czerwcu wpłynęły dwa pierwsze odwołania dotyczące specyfikacji. W jednym z nich wykonawca prosił o złagodzenie warunku dotyczącego doświadczenia. Zamawiający wymagał, by wykonawcy wcześniej prowadzili przeglądy lub naprawy autobusów szynowych o wartości co najmniej 2 mln zł. Przedsiębiorca argumentował, że ogranicza to bezpodstawnie krąg firm, które są w stanie zrealizować zamówienie. Przekonał zamawiającego, który zgodził się uwzględnić odwołanie i obniżyć kwotę wykonanych wcześniej napraw do 600 tys. zł. Uwzględnił tym samym odwołanie, dlatego też Krajowa Izba Odwoławcza umorzyła toczące się postępowanie.

Przeciwko obniżeniu warunku dotyczącego doświadczenia zaprotestował konkurencyjny przedsiębiorca. KIO nie rozpoznała jednak tego zarzutu, uznając go za spóźniony. Uznała bowiem, że jeśli wykonawca chciał bronić pierwotnego warunku (czyli 2 mln zł), to powinien zgłosić przystąpienie do pierwszego z odwołań. Skoro zaś tego nie zrobił, to stracił szansę na przedstawienie swych racji.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj