statystyki

Należyta staranność bez interpretacji

autor: Patrycja Dudek20.02.2020, 08:55; Aktualizacja: 20.02.2020, 09:04
Spółka poinformowała, że zasadniczo nawiązuje kontakty z dostawcami i odbiorcami telefonicznie lub e-mailowo

Spółka poinformowała, że zasadniczo nawiązuje kontakty z dostawcami i odbiorcami telefonicznie lub e-mailowoźródło: ShutterStock

Podatnik nie ma szans na uzyskanie odpowiedzi, czy zastosowane przez niego kryteria weryfikacji kontrahenta dadzą mu prawo do odliczenia podatku naliczonego – wynika z wyroku NSA.

Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się do fiskusa spółka z o.o. We wniosku o interpretację przedstawiła przyjęte przez siebie sposoby weryfikacji kontrahentów. Chciała się dowiedzieć, czy są one wystarczające dla udowodnienia swojej dobrej wiary i należytej staranności kupieckiej na wypadek, gdyby mimo podjętych starań okazało się, że kontrahenci byli jednak nieuczciwi, a ona sama została wciągnięta w karuzelę VAT.

Spółka poinformowała, że zasadniczo nawiązuje kontakty z dostawcami i odbiorcami telefonicznie lub e-mailowo. Przed dokonaniem transakcji sprawdza kontrahenta z wykorzystaniem internetowych baz danych (takich jak: Krajowy Rejestr Sądowy, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), a także przez Portal podatnika. Jeśli wyniki tych weryfikacji są pozytywne, to spółka przyjmuje, że są to przedsiębiorcy działający legalnie. Podkreśliła, że nie ma innej możliwości weryfikowania kontrahentów.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj