O niektórych z nich dawno już zapomnieliśmy. Inne, wciąż pełnią ważną rolę w naszym codziennym życiu. Prezentujemy 10 cudów technologii, które na zawsze zmieniły świat. Walkman czy Discman? Konsola czy laptop? Wybór należy do was.
1
Telefon Komórkowy (1973)
Wyprodukowany przez Motorolę DynaTAC w niczym nie przypominał współczesnych smartfonów. Ważył prawie kilogram i miał wymiary cegły. Przez kolejne 40 lat telefon komórkowy przeszedł prawdziwą rewolucję. Dziś, przypomina bardziej przenośny komputer niż urządzenie służące do wykonywania połączeń głosowych.
Bloomberg / GEORGE FREY
2
Konsola (1972)
Palma pierwszeństwa należy się konsoli Magnavox Odyssey. Później poszło już z górki. W latach '80 triumfy święcił NES (w Polsce znany jako Pegasus), a następnie Sony PlayStation (1995). W międzyczasie na rynku zaczęły pojawiać się konsole przenośne (GameBoy). Dziś, rynek konsol należy do dwóch firm - Sony (Playstation) oraz Microsoftu (Xbox). Trzecim do pary jest Nintendo (Wii), które operuje przede wszystkim w Azji.
ShutterStock
3
Laptop (1975)
Podobnie jak pecety, pierwsze przenośne komputery nierozerwalnie związane były z amerykańską firmą IBM. W 1975 na rynku pojawił się IBM 5100. Ważące 24 kilogramy urządzenie trudno jednak uznać za laptopa z prawdziwego zdarzenia. Dopiero w 1983 roku firma Epson zaprezentowała komputer HX-20. Ważył on zaledwie 1,6 kg i można go było nosić w specjalnie zaprojektowanej walizce.
ShutterStock
4
Walkman (1979)
Urządzenie znane jako "Stereobelt" po raz pierwszy zostało zaprezentowane przez Andreas Pavela w 1977 roku. Do komercyjnego użytku trafiło jednak dopiero 2 lata później za sprawą japońskiego koncernu Sony. Walkman z miejsca stał się wielkim rynkowym hitem, a w latach 80 ulice zaroiły się od osób zasłuchanych w "przenośnej" muzyce. 25 października 2010 firma Sony ogłosiła oficjalne zakończenie produkcji Walkmanów kasetowych.
ShutterStock
5
IBM PC (1981)
Komputery osobiste pojawiały się na rynku już w latach 60. Jednak żaden z nich nie zdobył takiej popularności, jak IBM PC. Pierwszy "pecet" dysponował szesnastoma kilobajtami pamięci operacyjnej i procesorem Intel 8088 @ 4.77 MHz. Dziś, rynkowym standardem są czterordzeniowe procesory z zegarem 3,33 GHz...
ShutterStock
6
Discman (1984)
Tak jak płyta kompaktowa z czasem wyparła z rynku kasetę magnetofonową, tak również Walkman musiał ustąpić miejsca swojemu cyfrowemu rywalowi. Po raz kolejny pierwsze i ostatnie słowo należało tu do Japończyków z Sony. Największym problemem Discmanów było "gubienie" piosenek przez laser - szczególnie podczas słuchania muzyki w ruchu.
ShutterStock
7
iPod (2001)
iPod nie był pierwszym przenośnym odtwarzaczem dostępnym na rynku, ale dzięki swojej ogromnej popularności w pewnym momencie stał się jego uosobieniem. Świetny design, doskonała jakość dźwięku i integracja z internetowym sklepem iTunes - to po prostu musiało się udać. To nie iPhone, a właśnie iPod uczynił Steve'a Jobsa nieśmiertelnym.
Bloomberg / TOMOHIRO OHSUMI
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję