Jak podaje Bloomberg.com, firma Microsoft planuje zakończyć prace nad Windows 8 już latem tego roku, a do sprzedaży trafi dopiero w październiku 2012 roku.

Jeszcze w kwietniu Windows planuje prezentację swojego nowego produktu partnerom biznesowym firmy.

Taki grafik pozwoli spółce przygotować i wypuścić nowy software na świąteczny sezon zakupowy.

W systemie Windows planowane są ulepszenia DFSR, przebudowanie jego jądra, dodanie obsługi klastrów oraz opcji replikacji jednostronnej. Microsoft planuje również zmiany w dostępie do plików w oddziałach firm.

Prawdopodobnie Windows 8 będzie oprogramowaniem typu DaaS (Desktop as a Service, chmura obliczeniowa), czyli lokalny komputer będzie musiał stale utrzymywać połączenie do internetu, zaś całość systemu operacyjnego będzie wirtualizowana w chmurze obliczeniowej Microsoft (podobnej do Azure Services Platform).

System posiadać będzie dwa interfejsy - Aero znany z systemów Windows 7 i Windows Vista oraz Metro znany z systemu Windows Phone 7. Oba interfejsy będą zmodyfikowane w stosunku do pierwowzorów. Menadżer plików w Aero ma być wyposażony w interfejs wstążki, ma także udostępniać bardziej zaawansowaną kontrolę operacji na plikach (w tym pauzę podczas operacji). Przypuszcza się, że system będzie wyposażony w sklep z aplikacjami Windows Marketplace na wzór Mac App Store, czy Android Market.

Źródło: Bloomberg.com, Wikipedia