Microsoft pokazał właśnie, jak będzie wyglądać kolejna wersja mobilnego systemu operacyjnego koncernu. Czterej producenci stworzą smartfony z Windows Phone 8 - Nokia, Samsung, Huawei oraz HTC. Premiera nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu odbędzie się jesienią tego roku.

Aktualizacja do Windows Phone 8 ma odbywać się będą "over the air". Microsoft przygotuje aktualizację, a użytkownik dostanie o niej powiadomienie na smartfonie i będzie mógł ją pobrać przez WiFi. Koncern zobowiązał się także, że każdy smartfon z Windows Phone 8 aktualizowany będzie przynajmniej przez 18 miesięcy.

Nowa wersja systemu będzie dostępna tylko dla tych, którzy kupią smartfony jesienią. Windows Phone 7.5 będzie aktulizowany do wersji 7.8, a aktualizacji do najnowszej wersji nie będzie. Wersja 7.8 uwzględni jedynie nowy ekran startowy.

Windows Phone zacznie obsługiwać wielordzeniowe procesory Qualcomma, a producenci będą mieli wybór jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu. Dodana będzie też obsługa kart microSD.

Poza nowymi procesorami i nowymi rozdzielczościami, Microsoft zintegrował ze swoim mobilnym systemem moduł NFC. Nie wspomniano nic o Bluetooth, więc istnieje szansa, że marka z Redmond wyznaczy nowy „trend” dla przesyłania danych właśnie przez NFC. Ten moduł zostanie także wykorzystany jako nasz mobilny „portfel” - czytamy na windows-phone.pl. Portfel Microsoftu integrować ma karty kredytowe, płatnicze, lojalnościowe i kupony. Zabezpieczenie transakcji znajdzie się w specjalnej karcie SIM.

Windows Phone 8 będzie w pełni zintegrowany z komunikatorem Skype, a mapy będą działąć w trybie offline.

Windows Phone 8 oraz Windows 8 będą miały wspólną architekturę. Możemy się więc spodziewać tych samych programów na wszystkich urządzeniach z Windows 8 - na tabletach, komputerach i smartfonach.

Zmieni się nieco design Windows Phone 8. Użytkownik będzie mógł personalizować rozmiar kafelków, dostępnych ma być też więcej kolorów w motywach telefonu.

Internet będziemy mogli przeglądać korzystając z przeglądarki z Windows 8, czyli Internet Explorer 10 z pełnym wsparciem dla HTML5 i JavaScript. Microsoft zapewnia, że nowa przeglądarka jest wyraźnie najszybsza w zestawieniu z Samsungiem Galaxy SIII, HTC One S czy też iPhonem 4S (z iOS 6 w wersji beta).

Film