Mamy sprawdzony sposób na drugie życie starego peceta lub laptopa: bazujący na projekcie Google system Chromium OS to superszybki system operacyjny.

Stary notebook i Windows? To nie zawsze najlepsza kombinacja. Microsoft odesłał XP na zasłużoną emeryturę, Vista szwankowała od zawsze, a przy Windows 7 wiele starszych komputerów działa bardzo powoli. Alternatywą byłby komputer typu chromebook z systemem operacyjnym Google Chrome OS. Ale kto chciałby wydać na to kilkaset złotych? Nie musi tak być! Z Komputer Światem zrobimy to całkowicie za darmo: wystarczy wyjąć stary notebook z Windows z szuflady i zainstalować na nim Chromium OS. Rezultatem będzie nasz własny chromebook – ze wszystkimi zaletami systemu operacyjnego Google Chrome OS! Chromium OS znajdziemy na Wirtualnej Płycie tego numeru Komputer Świata w KŚ+.

Co potrafi własny Chromebook?

Wędrować po internecie, edytować dokumenty, odtwarzać muzykę, zdjęcia i wideo – typowe zadania notebooka nie stanowią problemu. Wiele rzeczy zrobimy we wbudowanej przeglądarce Chrome, którą z pewnością znamy już z pecetów z Windows. Na chromebooku nie da się wprawdzie używać windowsowych programów, ale łatwo znajdziemy godne zamienniki. Takie wygodne i najczęściej bezpłatne narzędzia pobierzemy ze Sklepu – prawie jak na smartfonie lub tablecie

Jaki laptop potrzebny do Chromium OS?

System operacyjny Chromium jest szybki: błyskawicznie się uruchamia, pracuje płynnie i bazuje całkowicie na pracy online – połączenie z internetem jest więc obowiązkowe (kablowe lub bezprzewodowe). Chromium OS będzie sprawnie działać na laptopach, które mają przynajmniej 1 GB pamięci operacyjnej i procesor 1 GHz. System obsługuje procesory firm Intel (wyprodukowane po 2007 roku) oraz AMD (wyprodukowane po 2001 roku). Dobrze działa ze zintegrowanymi kartami graficznymi firmy Intel, z kolei może mieć problemy z bardzo starymi kartami NVIDIA oraz ATI. W wypadku niektórych stosunkowo nowych kart z serii Radeon proces uruchamiania systemu może trwać dość długo. W niektórych wypadkach nie działają także laptopowe touchpady – rozwiązaniem jest podłączenie kablowej myszy.

Na wszelki wypadek

Stary laptop ma najczęściej nieduży dysk. Ale ponieważ nasze dokumenty są zapisywane głównie online, to wszystkie ważne dane są łatwo dostępne. Nie musimy też obawiać się utraty danych, bo zadbano o ich kopie bezpieczeństwa: system obejmuje Dysk Google z 15 GB pamięci. Inne serwisy pamięci online, jak na przykład Dropbox, możemy po prostu doinstalować. Kolejny plus: ponieważ jak na razie nie ma żadnych wirusów i szkodliwych programów wymierzonych w Chrome OS (a tym samym w Chromium OS), oprogramowanie ochronne jest zupełnie zbędne.

Więcej ciekawych informacji na temat systemu Chromium OS, jak również dokładny opis instalacji, garść porad oraz listę przydatnych aplikacji znajdziecie w najnowszym numerze miesięcznika „Komputer Świat”. Polecamy!

Komputer Świat (7/2014)