Śmierć PC-ów: czy tablety i smartfony zmiotą z rynku tradycyjne komputery?

autor: Daniel Maikowski10.01.2014, 14:00; Aktualizacja: 10.01.2014, 19:07
Stary Komputer

Stary Komputerźródło: ShutterStock

Technologiczni prorocy już od kilku lat wieszczą rychły koniec rynku komputerów osobistych. Swoistym „katem” PC-ów mają być przede wszystkim tablety, które już od ponad dwóch lat dzielą i rządzą na rynku elektroniki użytkowej. Czy rzeczywiście już wkrótce tradycyjne komputery pójdą w odstawkę? Czy komputery osobiste są nam jeszcze potrzebne?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • kaja(2014-01-13 07:40) Zgłoś naruszenie 00

    Komputery stacjonarne służą na długie lata. Noszę się z zamiarem wymiany na nowy ale ten 8 letni nadal sprawny, więc po co? Wiadomo, że kupie PC a nie jakis maleńki tablet czy niewygodny laptop.

    Odpowiedz
  • pumcia1982(2014-01-12 23:30) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze pc-tów, nie pc-ów.. Po drugie pokażcie mi laptopa robiącego jako serwer.. heheh pracującego 24 h.

    Odpowiedz
  • Autor(2014-01-12 20:06) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie, dziękuję za słowa krytyki - tej bardziej i mniej konstruktywnej. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że w tekście nie sugeruję wcale, że doczekaliśmy końca ery PC-ów, a na pytanie postawione w tytule odpowiadam jednoznacznie. Nie, tablety i smartfony nie zmiotą z rynku PC-ów.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Nowa TELEWIZJAREPUBLIKA bez cenzury(2014-01-12 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    Nowa rzetelna TELEWIZJAREPUBLIKA ,pl bez cenzury.
    Wejdz teraz przekonaj sie,polec innym.

    Odpowiedz
  • K(2014-01-12 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Normalnie bardzo lubię artykuły gazety prawnej, ale tym razem widać, że ktoś starał się wypowiedzieć na temat nie analizując głębiej problemu.

    1. Tablety mają inna funkcję niż komputery stacjonarne i laptopy.
    2. Tablety są tańsze, wiele z nich jest bardzo źle wykonane i szybko lądują na półce lub w koszu.
    3. Tablety nie posiadają mocy ani praktyczności potrzebnej do pracy - biura ani teraz, ani za kilka lat nie będą w stanie korzystać z tabletów jako głównych maszyn do pracy.
    4. W okresie analizowanym przez piszącego tekst weszliśmy w kryzys. Owszem sprzedaż pctów spadła. Tak jak i nowych samochodów, nieruchomości i wszystkiego co wymaga istotnego wkładu finansowego. Radzę poszukać informacji dotyczących obłożenia serwisów komputerowych. Większość dobrych serwisów nie powie już dziś "będzie na jutro czy za dwa dni", gdy dostaną uszkodzony komputer, tylko będzie za tydzień albo i dłużej. Nie stać nas na kupno nowych maszyn, więc staramy się je naprawiać - wymienić uszkodzony komponent jeśli to tylko możliwe, a nie cały komputer.

    Odpowiedz
  • świadomy konsument(2014-01-12 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się j.w.
    Dlatego wymieniam platformę w blaszaku, kupię W8.1 - mając połowę podzespołów, muszę dokupić drugie pół i komp będzie służył kolejne 4 latka, a i w kilka nowych tytułów się pogra spokojnie bez zwiech i lagów ...

    Odpowiedz
  • Mario(2014-01-12 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Tablety? Kupuje się żeby "mieć", do niczego się to nie nadaje, chyba do czytania gazety w autobusie.

    Odpowiedz
  • robert.jordan(2014-01-10 18:07) Zgłoś naruszenie 00

    Taaakkk... Rynek PC-tów się kończy, ponieważ laptopa trzeba wymieniać średnio co 2-3 lata (całego, bo np. szlag trafia matrycę i kupno nowego jest bardziej opłacalne, od inwestowania w starego), podczas gdy na deskopie wystarczy reinstalować system plus, w razie awarii, wymienić samodzielnie jeden podzespół. Interesu w rozwijaniu rynku stacjonarnych nie ma żadna firma, bo po co bawić się w części zamienne, skoro można opchnąć frajerom cały zestaw?

    Odpowiedz
  • Ja(2014-01-10 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    Od kiedy to IBM jest producentem PC-ow? Autor jest malo kompetentny i przespal ostatnia dekade. IBM juz dawno nie produkuje PCtow a tym bardziej laptopow bo juz dawno sprzedal te produkty do Lenovo, ktory teraz produkuje je pod wlasna bandera.

    Odpowiedz
  • Ja(2014-01-10 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    Od kiedy to IBM jest producentem PC-ow? Autor jest malo kompetentny i przespal ostatnia dekade. IBM juz dawno nie produkuje PCtow a tym bardziej laptopow bo juz dawno sprzedal te produkty do Lenovo, ktory teraz produkuje je pod wlasna bandera.

    Odpowiedz