Steve Jobs. Wizjoner, magik, przedsiębiorca, biznesmen. Jak Prometeusz dał ludziom ogień, tak on dał ludziom ideał telefonu. Stworzył iPhone'a.
iPhone (2G) / Bloomberg / GEORGE FREY

W 2006 roku oszałamiający sukces iPoda, sztandarowego poza iMac’iem produktu Apple, przyćmiła rozwijająca się technologia telefonów komórkowych. Po co mieć idealne urządzenie do oglądania filmów czy słuchania muzyki, jeśli w byle telefonie za sto dolarów można zrobić to samo. A dodatkowo możemy połączyć się z każdym miejscem na świecie. Problem w tym, że w 2007 roku ówczesne telefony były skomplikowane, trudne w obsłudze, a funkcje w nich zawarte dalekie były od płynności i prostoty iPoda. Tak w głowie Steva Jobsa pojawiła się myśl o nowoczesnym, niestandardowym, nieskomplikowanym i innowacyjnym urządzeniu : iPodzie, z którego będzie można dzwonić.

Reklama

Według Waltera Isacssona, autora biografii Jobsa, twórca Apple szukał rozwiązania m. in. we współpracy z Motorolą, ale nic z tego nie wyszło. Postanowił spróbować na własną rękę z ekipą swoich inżynierów, współpracowników i przyjaciół. Tak powstał telefon idealny, bez klawiatury, bez pokrętła, o ogromnym ekranie (jak na te czasy) , z płynną technologią dotykową Multi-touch , który był jednocześnie platformą do oglądania zdjęć , filmów i słuchania muzyki, aparatem fotograficznym i komunikatorem, minikomputerem: powstał iPhone.

iPhone

Reklama

Pierwsza wersja iPhone’a została zaprezentowana w styczniu 2007 r., a w czerwcu wypuszczona na rynek. Przez niektórych nazywany iPhone’m 2G, original iPhone lub iPod Phone. Rewolucyjny telefon, z możliwością dotykowej kontroli, wyposażony w przeglądarkę internetową Safari i system OS 1.0. Z aluminiową, tylną obudową, procesorem 400 MHZ, pamięcią 128 RAM i 3,5 calowym ekranem , akcelerometrem i aparatem 2Mpx. Przez fanów Jobsa ochrzczony „telefonem Jezusa”. Jednak jeszcze bez możliwości łączenia się z Internetem za pomocą sieci 3G (tylko Edge). Ne trafił do szerokiej sprzedaży w Polsce. W USA został sprzedany w ponad 6 milionach egzemplarzy.

iPhone (2G) / Bloomberg / ERIC SLOMANSON
iPhone 3G / Bloomberg

iPhone 3G

Kiedy na rynku pojawił się pierwszy telefon Jobsa, było już wiadomo, że pomimo innowacyjnej wizji i nowoczesnej technologii, sprzęt długo się nie obroni. Ogromne możliwości smartfona blokował wolny Internet. W rezultacie Jobs zapowiedział powstanie nowego iPhone’a , wykorzystującego technologię 3G. Na rynku pojawił się 11 lipca 2008 r. w USA, a 22 sierpnia w Polsce. W telefonie zmienił się design. Tylną, aluminiową obudowę, zastąpił gładki, zaokrąglony plastyk. Przez niektórych określany jako niedościgniony wzór designu.

iPhone 3Gs / Bloomberg / ANDREW HARRER

iPhone 3GS

Ulepszona wersja 3G, ale zmiany to nie tylko lifting. iPhone otrzymuje procesor 600MhZ firmy… Samsung, powiększona zostaje pamięć RAM do 256MB oraz rozszerzona pojemność do 32 GB. Matryca aparatu zostaje zwiększona do 3,1 Mpx i w końcu… można nagrywać filmy. Na rynku amerykańskim pojawił się 19 czerwca 2009 r., w Polsce 3 tygodnie później.

iPhone 4 / Bloomberg / Ramin Talaie

iPhone 4

Najbardziej oczekiwany model iPhone’a. Na rynku pojawił się w pod koniec czerwca 2010 r., Polacy musieli poczekać jeszcze 2 miesiące. Nowy design, szklana obudowa, o 3mm cieńszy od poprzednika, dostęp do sieci przez technologię CDMA, procesor 800 MhZ, pamięć 512 , poza akcelerometrem także żyroskop 3-osiowy, pojemność zwiększona do 64 GB. Nowoczesny wyświetlacz Retina o rozdzielczości 640x320 px, 5Mpx aparat, pięciokrotny zoom cyfrowy i nagrywanie filmów w HD, a także FaceTime, czyli wideokonferencja.

iPhone 4S / Bloomberg / Kiyoshi Ota

iPhone 4s

Ostatni jak dotąd telefon Apple, zaprezentowany już po śmierci Jobsa. Wielu fanów było rozczarowanych pojawieniem się tego modelu na rynku. Klienci czekali na kolejną wersję swojego ukochanego gadżetu, a dostali niewielki, jak twierdzili,lifting w porównaniu z poprzednikiem. Czy niewielki? Co prawda design nie został ruszony, ale telefon otrzymał nowy 2-rdzeniowy procesor i 2-rdzenowy procesor graficzny, aparat 8 Mpx i nagrywanie filmów full HD.

Jaki będzie nowy iPhone ? Już wiemy. Będzie miał większy, 4-calowy wyświetlacz w aluminiowo-szklanej obudowie. Sam telefon będzie cieńszy i lżejszy od poprzednika, z szybszym procesorem, poprawionym aparatem i o wiele szybszym procesorem. Kolejna nowość w nowym iPhonie to zastosowanie bardzo szybkiej technologii do łączności bezprzewodowej: HSPA+, DC-HSDPA i LTE. Są też głosy negatywne, że nic nowego nie wnosi, że nie ma NFC. Ale jedno jest pewne: sprzeda się doskonale w milionach egzemplarzy, wbrew opiniom, że: drogi, przereklamowany, nieinnowacyjny. Setki milionów fanów na świecie wiedzą swoje.

Statystyka sprzedaży iPhone’a 2007-2012
- w 2007 sprzedano ok. 1,46 mln egz. (tylko iPhone)
- w 2008 ok. 11,6 mln egz. (iPhone, iPhone 3G)
- w 2009 - 20,7 mln egz. (iPhone 3G i 3Gs)
- w 2010 – 39,9 mln egz. (iPhone 3G, 3Gs i 4)
- w 2011 – 72,3 mln egz. (iPhone 4 i 4s)
- w 2012 – 98,1 mln egz; dane za2 kwartały i 2 miesiące) (iPhone 4 i 4s)

źródło: Apple

Przychody ze sprzedaży iPhone wyniosły ok. 47 miliardów dolarów, co stanowi ponad 40 procent całkowitych przychodów firmy Apple.