Microsoft podczas wczorajszej konferencji zapowiedział nowy pakiet Office 15 ("Modern Office"), który ma być bardziej społecznościowy i powiązany z chmurą. Co więcej ma równie sprawnie działać na klasycznych komputerach, jak i na tabletach.

Nowy system ma działać równie sprawnie na klasycznych komputerach, jak i na tabletach. W związku z tym Office ma tak samo reagować na myszkę i klawiaturę, jak i na dotyk. Powiększanie i zmniejszanie dokumentów, przełączanie się między nimi czy rozpoznawanie ręcznego pisma to tylko niektóre funkcje, z tych, jakie przydadzą się użytkownikom tabletów - pisze gazeta.pl.

Największą nowością z punktu widzenia użytkownika to integracja z chmurą. Office 2013 ma domyślnie zapisywać pliki w chmurze, dzięki czemu będą one dostępne z każdego miejsca i na każdym urządzeniu. Po zalogowaniu się w sieci przy pomocy swojego Microsoft ID, będzie także możliwość skorzystania ze swojej kopii Office'a na dowolnym kompatybilnym komputerze.

Microsoft zapowiedział także wiele innych zmian, m.in. Excel ma być inteligentniejszy, a nowy Word pozwoli na wygodną pracę z plikami PDF (ich zapisywanie i edytowanie). Nowością jest tryb "czytania", który pozwala na skupienie się na konkretnej treści. Pojawiły się także przydatne funkcje, które pozwalają np. na odwrócenie kolorów, dzięki czemu wygodniejsze będzie czytanie w ciemności. Dostępne są też wstawki multimedialne online, pokazano to na przykładzie filmu z YouTube, który możemy obejrzeć bezpośrednio w Wordzie.

Co ważne większość zmian nie dotyczy samego interfejsu użytkownika.