Dokładnie pięć lat temu światem nowoczesnych technologii wstrząsnął nowy, niezwykły, długo oczekiwany produkt marki Apple. IPhone, bo o nim mowa, z miejsca stał się hitem, a jego kolejne wersje wzbudzają w amatorach gadżetów wciąż ogromne emocje. IPhone obchodzi urodziny

Pierwsza wersja iPhona zaprezentowana została na konferencji Macworld w San Francisco 9 stycznia 2007 roku. Przedstawił ją światu nie kto inny, a sam Steve Jobs. Natychmiast po debiucie akcje Apple skoczyły mocno w górę.

I Phone z miejsca stał się pożądanym gadżetem wśród amatorów produktów firmy. Model nazywał się po prostu "iPhone", nieoficjalnie zaś "iPhone 2G" lub "the oryginal iPhone". Wielu użytkowników zachwycało się designem, sceptycy jednak zauważali, że w porównaniu do modeli innych producentów pod wieloma względami iPhone był zacofany technologicznie.

Krytycy zarzucali mu brak obsługi sieci 3G, blokadę instalacji programów spoza oficjalnego sklepu, nieusuwalną baterię. Wśród innych problemów, wymienianych przez specjalistów były także brak modułu GPS czy problemy z wysyłaniem wiadomości MMS. Co więcej, za pomocą pierwszego iPhona nie można było nakręcić nawet krótkiego filmu, użytkownik nie mógł również skorzystać z własnych plików muzycznych i ustawić je, jako dzwonki połączenia. Mimo tych wszystkich wad, iPhone sprzedawał się świetnie.

Pierwsza sprzedawana wersja iPhona wyglądała bardzo podobnie do swoich następców. Różni się jednak parametrami. IPhone 2G pracował jedynie w sieciach GSM drugiej generacji (także w oparciu o EDGE, tzw. 2,5G) Dopiero następna odsłona telefonu, znana jako iPhone 3G posiadała możliwość przesyłania w 3G. Każdy ze smartfonów z jabłuszkiem zamiast klawiatury wyposażony został w ekran dotykowy wykorzystujący technologię Multi-Touch. I to chyba on, gdy iPhone debiutował na rynku, wzbudzał największą sensację. Za jej pomocą możliwe jest powiększanie, zmniejszanie, czy przesuwanie widoku na wyświetlaczu. Zachwycał również ekran iPhona. W pierwszych dwóch była to Retina Display o rozdzielczości 320 na 480 pikseli. Kolejne wersje telefonu, iPhone 4 i 4S posiadały już 3,5 - calowy wyświetlacz Retina Display o rozdzielczości 960 na 640 px.

Ale to nie wszystkie zalety smartfona z jabłuszkiem, bo telefon dzięki wbudowanemu czujnikowi zbliżeniowemu automatycznie "wiedział", gdy użytkownik przykłada go do ucha i wyłączał niepotrzebne podczas rozmowy aplikacje. Co więcej, wbudowany akcelerometr, teraz traktowany, jako standard, automatycznie dostosowywał orientację (pionową lub poziomą) ekranu do położenia urządzenia.

Dodatkowo, pierwszy iPhone pozwalał na odtwarzanie plików muzycznych oraz filmów w formacie MPEG - 4 a dodatkowo zintegrowany był z prowadzonym przez Apple sklepem iTunes. Popularność urządzenie wiązała się, więc też z łatwością, z jaką amerykańscy użytkownicy mogli kupować nowe utwory i albumy. Model 4 posiada również opcję kręcenia filmów, a 4S rejestruje je w formacie Full HD. Każdy model wyposażony jest w aparat cyfrowy, oczywiście systematycznie ulepszany w kolejnych wersjach. Telefon ma oczywiście dostęp do internetu i Wifi.

Swój sukces iPhone zawdzięcza również liczbie aplikacji, dostępnych dzięki AppStore - sklepowi online firmy Apple. Najnowsze dwa modele dają również możliwość skorzystania z usługi danych "w chmurze" - iCloud. Oczywiście, każdy z nich pracuje na stworzonym przez Apple systemie operacyjnym iOS.

W piątą rocznicę wypuszczenia na rynek iPhone'a pojawiły się analizy finansowego sukcesu smartfona. Firma Strategy Analytics opublikowała raport, z którego wynika, że przez pięć lat sprzedano 250 mln egzemplarzy iPhona. Tylko najnowszy, iPhone 4S w ciągu trzech pierwszych dni sprzedał się w liczbie 1,7 mln. sztuk i jest najszybciej sprzedającym się gadżetem w historii firmy.

Ale to nie wszystko, bo za sprawą tego niezwykłego telefonu Apple powstały kolejne produkty związane z nim i liczne gadżety. Mobilne aplikacje na iPhona stały się jedną z najprężniej rozwijających branż technologicznych.