Gdy kończy się toner, w standardowych drukarkach laserowych oznacza to kosztowną wymianę całej głowicy. HP przedstawia rozwiązanie, które znacząco ograniczy te koszty. Oto HP Neverstop 1200W
Media

Drukarka HP Neverstop 1200 W opiera się na pomyśle, znanym z niektórych drukarek atramentowych – nie trzeba w nich wymieniać zasobników z tuszem, a jedynie dolewać tusze z buteleczek, co znacznie obniża koszty eksploatacji. Tu dostajemy od HP specjalną „strzykawkę”, która pozwala nam uzupełnić toner w głowicy, bez konieczności wymiany samej głowicy, co obniża koszty eksploatacji.

Wystarczy włożyć tubę w otwór w drukarce, nacisnąć przycisk i po chwili już możemy znowu drukować. Ładunek wystarczy na ok. 2500 stron, a biorąc pod uwagę, że zapas proszku kosztuje około 50 złotych, to wydruk strony kosztuje zaledwie 2 grosze, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Sama 1200W jest urządzeniem kompaktowym, o klasycznym designie, które nie zajmie wiele miejsca w domowym biurze. Trzeba tylko pamiętać, by przed pierwszym uruchomieniem dokładnie usunąć wszystkie pomarańczowe taśmy zabezpieczające – łącznie z tymi, ukrytymi w środku maszyny – warto więc dokładnie zapoznać się z krótkim podręcznikiem startowym. Drukarki nie trzeba nawet stawiać blisko komputera, bo łączy się ona z komputerem przez WiFi.

A co, gdy biuro mieści się w smartfonie? Odpowiedzią HP jest specjalna aplikacja, dostępna na iOS i Androida. Pozwala nam ona drukować dokumenty z maila, a także… używać telefonu jako skanera. Wystarczy zrobić zdjęcie dokumentu, a drukarka od razu go wydrukuje. A dla tych, którzy wolą jednak tradycyjne metody pracy, drukarka ma wbudowany skaner i ksero – jednak tylko możemy skanować i kopiować dokumenty maksymalnie rozmiaru A4, większe się nie zmieszczą.

Samo połączenie drukarki z domową siecią jest proste. Wciskamy przycisk na panelu kontrolnym urządzenia, potem wciskamy guzik WPS na ruterze i po kilku sekundach HP Neverstop 1200 W jest gotowa do pracy. Jeśli zaś potrzebujemy zabrać drukarkę gdzieś, gdzie dostępu do WiFi nie będzie, to odpowiedzią HP jest protokół Direct WiFi. Drukarka tworzy własną sieć bezprzewodową, do której podłączamy smartfon czy laptop.

Wydruki są dobrej jakości – trzeba tylko pamiętać, że produkt HP Neverstop drukuje tylko w czerni i bieli. Nie ma tu mowy o kolorze – w końcu to produkt biurowy, a nie domowy fotolab.

Przez cały okres testowy z HP Neverstop 1200W nie miałem żadnych większych kłopotów… może poza opróżnieniem kasety z tonerem, bo ona po prostu się nie kończy. Pojawiają się tylko drobne kłopoty, jak zasłona podajnika papieru, która nie zawsze od razu daje się wsunąć i trzeba trochę się namęczyć. Ale tak, to do tej drukarki, a w zasadzie urządzenia „all in one” nie mam żadnych poważnych zastrzeżeń.

Do domowego biura czy dla ludzi, którzy chcą drukować dużo czarno-białych materiałów i nie potrzebują kolorowych wydruków, HP Neverstop 1200 W to narzędzie prawie idealne. Tak, na start nie jest tanie (kosztuje około 1000 złotych), ale bardzo niskie koszty wydruku sprawiają, że szybko to urządzenie zwróci się w budżecie.