Podczas European Tech and Start-up Days rywalizować będą najlepsze polskie nowe przedsiębiorstwa.
Wydarzenie zaplanowane na 3‒4 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które będzie towarzyszyć Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, to nie tylko okazja do kuluarowych rozmów i wymiany pomysłów między doświadczonymi a młodymi przedsiębiorcami. To także miejsce rywalizacji pomiędzy firmami, które dostały się do czołowej „18” w konkursie Start-up Challenge. Szansę na pokazanie się szerszej publiczności dostały najlepsze firmy spośród ponad 200 aspirujących do zwycięstwa zgłoszonych podmiotów zarówno z Polski, jak i zagranicy.
Finaliści rywalizują w sześciu głównych kategoriach – do każdej weszły po trzy przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynku nie dłużej niż pięć lat.
W dziedzinie zdrowia to Biotts – firma, która opracowała technologię lepszego przyswajania leków przez skórę. W efekcie możliwe jest obniżenie dawki terapeutycznej przy zachowaniu pierwotnego działania i osłabieniu działań niepożądanych. Poza tym firma zajmuje się też modyfikacjami transportu i receptury medykamentów onkologicznych, dermatologicznych i autoimmunologicznych. Startujące w tej samej kategorii Geneggole pracuje nad zwiększeniem efektywności leczenia nowotworów – tak, by leki były aktywne tylko względem komórek rakowych. Z kolei Customy dzięki drukowi 3D umożliwia lekarzom stworzenie precyzyjnie dopasowanych implantów czy modeli anatomicznych, ułatwiających pracę chirurgów i poprawiających efektywność leczenia.
W kategorii Przemysł 4.0 znalazły się firmy Progresja Space oferująca napędy do dynamicznie rozwijającego się sektora małych satelitów kosmicznych, Panamint zajmująca się energooszczędnymi wyświetlaczami segmentowymi czy Ai Factory, która poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji usprawnia merchandising.
W dziedzinie ochrony środowiska w szranki stanie NataLab, który opracował prototyp instalacji do zgazowania odpadów niebezpiecznych i elektronicznych, i DAC, który wynalazł ekologiczny sposób wytwarzania chłodu obniżającego temperaturę powietrza nawet do 60 st. C bez emisji ciepła i CO2. Trzeci startujący tu podmiot ‒ Hugo Green Solutions ‒ wprowadził technologię naświetlania roślin pozwalającą zwiększać plony nawet o 300 proc.
Kategoria Client & Lifestyle będzie areną rywalizacji firmy GGPredict analizującej statystyki gier e-sportowych, portalu Gamehag skupiającego 6,5 mln graczy testujących nowe produkcje oraz Heavy Kinematic Machines, który opracował system automatycznego i dokładnego zbierania informacji o treningu siłowym.
W dziale przemysłu tradycyjnego do grona finalistów zalicza się Silencions odpowiedzialne za technologię redukcji hałasu pojazdów, sprzętu budowlanego czy AGD. Jest tu również KPMP, które pracuje nad wdrożeniem belki oporo-najazdowej w celu redukowania kosztów budowy dróg. Trzeci finalista ‒ EasyFootings ‒ opracowuje sposoby na efektywniejsze i bardziej ekologiczne tworzenie fundamentów.
Z kolei w kategorii procesów biznesowych jury wybrało MC2 Innovations, która wprowadziła platformę wspomagającą systemy motywacyjne i wynagradzające pracowników, Holo4Labs tworzącą oprogramowanie dla laboratoriów oraz ICsec – pierwszy polski podmiot zajmujący się cyberbezpieczeństwem w sieciach przemysłowych, opracowujący oprogramowanie ostrzegające przed cyberatakami.
Firmy walczą nie tylko o szansę zaistnienia przed zgromadzonym w MCK audytorium i widownią w internecie, ale też o 50 tys. zł nagrody i wsparcie organizacyjne ze strony sponsorów.
Podobnie jak w poprzednich czterech edycjach, tak teraz konkurs ma zachęcić do podejmowania nowych inwestycji i odważnych pomysłów. W czasie pandemii firmy oparte o innowacyjność wydają się jeszcze ważniejsze – ich rozwój może bowiem stanowić o szybkim odbiciu się pogrążonej w recesji gospodarki.
Jednak nawet najlepsze pomysły potrzebują okazji do znalezienia finansowania. Dlatego dodatkowo cennym atutem tegorocznej odsłony spotkania jest fakt, że jest to jedno z pierwszych spotkań, w których początkujący przedsiębiorcy mają okazję omówić swoje pomysły z potencjalnymi inwestorami czy przedstawicielami dużych firm. Wzajemna inspiracja może doprowadzić do zupełnie nowych, jeszcze lepiej przygotowanych przedsięwzięć. Organizatorzy przygotowali specjalnie w tym celu osobną strefę spotkań.
Rywalizacji przyglądać się będą eksperci z dużym doświadczeniem w prowadzeniu innowacyjnego biznesu, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami i radami na temat trwającej rewolucji technologicznej. Wśród zaproszonych gości są menedżerowie firm z obszaru nowych technologii, przedstawiciele administracji rządowej czy samorządowcy. Wezmą też udział w dyskusjach panelowych poświęconych sprzedaży internetowej, pomysłom na zastosowanie chmury obliczeniowej w biznesie, internetu rzeczy i sztucznej inteligencji czy sposobom na pozyskanie inwestorów.
Wydarzenie będzie jednocześnie transmitowane online. Chętni mogą się rejestrować do 2 września na www.estartupdays.eu. Organizatorzy podkreślają, że zarówno ETSD, jak i cały Europejski Kongres Ekonomiczny spełniają wszystkie epidemiczne wymogi bezpieczeństwa.