Amerykańska firma została strategicznym partnerem Chmury Krajowej – projektu koordynowanego przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju.



Centrum danych Microsoftu zostanie ulokowane w Warszawie bądź okolicach, a jego budowa – choć dokładnego harmonogramu prac jeszcze nie ma – potrwa najprawdopodobniej około dwóch lat. Jak podkreślono podczas wczorajszej konferencji, pieniądze w wysokości 1 mld dol. zostaną w całości wyłożone przez technologicznego giganta.
Środki na inwestycję zostaną podzielone na trzy główne obszary. Oprócz budowy samej infrastruktury, Microsoft będzie też uczył jak korzystać z chmury. Przeprowadzi szkolenia i akcje związane z propagowaniem i nauczeniem rozwiązań chmurowych – ma wziąć w nich udział 150 tys. rodzimych specjalistów i studentów. Ponadto będzie też doradzał i szkolił polskie firmy zainteresowane korzystaniem z chmury. Oba przedsięwzięcia mają się rozpocząć jeszcze zanim ostatecznie zostanie wybudowane polskie centrum danych i mają być kontynuowane również po oddaniu inwestycji.
Można się spodziewać, że decyzja o wybudowaniu centrum w Polsce, największym rynku tej części Europy, jest spowodowana chęcią bliskiej współpracy z podmiotami publicznymi i sektorem finansowym – aby sprostać wymogom prawnym i rozwiać wątpliwości co do lokalizacji przechowywania poufnych danych zgromadzonych na serwerach firmy – tak by pozostawały pod kontrolą polskich regulatorów. – To pozwoli wyeliminować problem lokalizacji danych, co jest szczególnie ważne dla sektorów regulowanych – ocenia Karol Mazurek, dyrektor zarządzający w Accenture, firmie współpracującej z Microsoftem.
Centrum ma na celu rozwój korzystania z chmury obliczeniowej w Polsce. Z rozwiązań dostarczonych przez Microsoft mają korzystać instytucje publiczne, a także małe i średnie przedsiębiorstwa. Wcześniej z infrastruktury Microsoftu korzystano np. przy wdrażaniu usługi e-PIT realizowanej przez Ministerstwo Finansów. Firma współpracuje z ok. 6 tys. przedsiębiorstw w kraju, w tym ze spółkami skarbu państwa, m.in. z PKO BP czy Tauronem.
Choć dotychczas wybudowano już 59 regionalnych hubów przetwarzania danych obejmujących ok. 140 państw, będzie to pierwsza inwestycja Microsoftu tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Dlatego najprawdopodobniej będą z niej korzystać także inne państwa regionu. Ma przy tym uzupełniać inne projekty z zakresu cyfryzacji. – Na centrum będzie się składała najnowocześniejsza technologia chmurowa, która z pewnością będzie spełniała najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa oraz będzie gotowa na 5G – zapewniała podczas konferencji ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Spółka Chmura Krajowa została utworzona półtora roku temu. Microsoft jest jej drugim strategicznym partnerem – we wrześniu podpisano porozumienie z Google, na mocy którego klienci chmury będą mogli korzystać z usług giganta, a w Warszawie powstaje także zaplecze technologiczne firmy.