Co dalej z 5G? Sugak: Wirus nie zatrzyma piątej generacji [WYWIAD]

autor: Elżbieta Rutkowska25.03.2020, 08:01; Aktualizacja: 25.03.2020, 08:03
Cechy 5G ‒ mniejsze opóźnienia, większa przepustowość ‒ to jest właśnie to, na co dziś rośnie zapotrzebowanie

Cechy 5G ‒ mniejsze opóźnienia, większa przepustowość ‒ to jest właśnie to, na co dziś rośnie zapotrzebowanieźródło: ShutterStock

- Mam nadzieję, że to, co się teraz dzieje, będzie impulsem do zmiany modeli biznesowych - mówi w wywiadzie dla DGP Marcin Sugak, dyrektor ds. rozwoju w firmie Ericsson.

Kiedy pokonamy koronawirusa, będziemy się zmagać z recesją. Czy w tej sytuacji polskie firmy w ogóle stać na łączność piątej generacji?

Proces wprowadzania nowej technologii trwa mimo ostatnich wydarzeń. Sam Ericsson ma obecnie na świecie 86 umów na wdrożenie 5G, a 27 sieci w 15 krajach już działa. Na koniec 2019 r. do sieci piątej generacji było podłączonych 13 mln osób, na koniec tego roku będzie to 100 mln, a w perspektywie roku 2025 ‒ już 2,5 mld.

Te prognozy powstawały przed pandemią.

Operatorzy telekomunikacyjni nie zwolnią tempa, także polscy. Tym bardziej że już dzisiaj nie tylko planują, ale zaczęli komercyjnie wdrażać 5G.

Smartfony 5G wejdą do użycia stopniowo, w ramach naturalnej wymiany, której i tak dokonujemy co kilka lat. Po prostu nowe urządzenia będą już z 5G. Natomiast firmy nie będą mogły ignorować zmian, jakie zachodzą teraz w naszym stylu życia i pracy. One z pewnością pozostawią ślad, gdy już minie epidemia. Życie przeniosło się do internetu, przez co tempo wzrostu zapotrzebowania na transfer danych znacznie przyspieszyło.

Czy to musi być jednak transfer w nowej technologii?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • שד אנונימ מאתיים עשרים שתיי(2020-03-26 20:13) Zgłoś naruszenie 93

  Technologia 5G nie jest przebadana pod kontem szkodliwości dla człowieka ,zwierząt lub owadów technologia ta jest wprowadzana niejako na siłę bez debaty publicznej na ten temat.Nie kupujcie urządzeń w technologi 5G bo nie będą one lepsze lub szybsze niż 4G ale na pewno będą droższe.

  Odpowiedz
 • Społeczeństwa już do tego dojżały(2020-03-25 20:13) Zgłoś naruszenie 72

  Polska ale i cała Europa( Unia Europejska) powinna postawić się technokratycznym i cyfrowo-komunistycznym zapędom USA i Chin. Przeprowadzić na terytorium UE następujące reformy: 1. Desmartfonizacja - delegalizacja, zakaz, wycofanie z produkcji, zniszczenie smartfonów - nakaz produkcji i użytkowania tylko zwykłych komórek na terytorium UE bez żadnych dodatków tylko do kontaktu krótka rozmowa/sms-y. 2. Deinformatyzacja - przywracać tam gdzie można papierowe dokumenty tym samym dając wolność obywatelom od bzdurnych systemów informatycznych, gdzie trzeba zakładać konta, pamiętać loginy i hasła. 3. Zakaz, delegalizacja, sukcesywne ograniczanie i eliminowanie w-fi z przestrzeni publicznej, miejsce internetu zostaje tam, gdzie potrzeba - w komputerach w domach i miejscach pracy na kablach/przewodach. 4. Zakaz biometrii( jedyny wyjątek skan odcisku palca w marginalnych sytuacjach ale za zgodą obywatela ale brak zgody na skan oka, twarzy, palca, dłoni czy głosu). 5. Odstąpienie od realizacji nieprzebadanej pod względem zdrowotnym sieci 5g i internetu rzeczy - te kwestie mogą godzić i na pewno godziłyby w dwa fundamentalne dla ludzi prawa - prawo do prywatności i prawo do ochrony zdrowia. 6. Facebook, Instagram i inne współpracujące dla tego serwisu media społecznościowe powinny zostać z Europy wydalone, należy powiadomić o tym fakcie uprzednio użytkowników tychże serwisów by nie byli tym zaskoczeni i mogli w stosownym czasie pozabierać swoje dane, potem nastąpi proces czyszczenia danych i w ciągu 6 miesięcy wszelkie dane o użytkownikach europejskich powinny bezpowrotnie i bez śladu zniknąć, a domeny tych serwisów byłyby wówczas niedostępne na terytorium UE. 7. Gotówka powinna być honorowana ponad płatności bezgotówkowe, nigdy zaś odwrotnie. 8. Należy przywrócić funkcjonowanie budek telefonicznych( najlepiej w miejsce stacji roweru miejskiego, i tak większość ludzi korzysta z własnych rowerów, co do tego nie ma wątpliwości) - to zapewni obywatelom wolność, gdy zapomną ze sobą wziąć komórki mogą udać się do automatu, wpłacić drobne i porozmawiać albo wyrobić kartę abonamentową by przez okres miesiąca lub kilku miesięcy rozmawiać bez limitu a potem kartę doładować. 9.Człowiek ma robić, człowiek ma myśleć - nie ma zgody na pozbawianie większości miejsc pracy ludzi i wypierania całych zawodów na rzecz zastąpienia myślenia ludzkiego algorytmami a pracy własnej jedynie maszynami/robotyzacją. Europa wreszcie pokazałaby, że nie pozwoli dyktować sobie ani swoim obywatelom polityki zmierzającej do technokratyzmu i cyfrowego komunizmu.

  Odpowiedz
 • Somsiadka mówiła(2020-03-26 14:58) Zgłoś naruszenie 42

  Że ten Virus to od tego 5G się mocno rozwija.

  Odpowiedz
 • kris(2020-03-27 14:06) Zgłoś naruszenie 17

  I bardzo dobrze że jej nie zatrzyma, te kraje które zdecydują się na 5G, mogą szybko się odbudować

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ufo (2020-04-06 12:07) Zgłoś naruszenie 10

  Korona wirus jest od promieni 5g

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane