statystyki

mTożsamość otwiera pole do nadużyć

autor: Grzegorz Kowalczyk, Paulina Mazurek17.10.2019, 09:41; Aktualizacja: 17.10.2019, 09:41
dokumenty

Wirtualny dokument uprawniający m.in. do głosowania można bez problemu skopiować. Bliźniaczą aplikację stworzył student z Krakowa.źródło: ShutterStock

Wirtualny dokument uprawniający m.in. do głosowania można bez problemu skopiować. Bliźniaczą aplikację stworzył student z Krakowa.

mObywatel to jeden z flagowych projektów Ministerstwa Cyfryzacji z ostatnich lat, mający już ponad 350 tys. użytkowników. W jego skład wchodzi usługa mTożsamość, wyświetlającą na ekranie smartfonu dane z rejestru PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych – te same, które zawiera plastikowy dowód. W ten sposób możemy potwierdzić tożsamość w coraz większej liczbie miejsc, w których wystarczy dokument ze zdjęciem – nie trzeba już mieć fizycznego dokumentu. Na podstawie mTożsamości wylegitymujemy się też podczas wyborów. Zarówno w maju, gdy wybieraliśmy europosłów, jak i 13 października wystarczyło jedynie pokazać mDokument na telefonie i na tej podstawie dostać kartę do głosowania. Na rządowej stronie aplikacji czytamy, że dane można sprawdzić „tradycyjnie (jak każdy inny dokument) lub w aplikacji mWeryfikator”. Ich autentyczność jest w niej potwierdzana po zeskanowaniu kodu QR. Jednak ten drugi sposób podczas wyborów nie był wymagany.

PKW i Ministerstwo Cyfryzacji twierdzą, że aplikacja ma silne zabezpieczenia. Jednym z nich jest blokada wykonania zrzutu ekranu. Podobne blokady stosuje Netflix czy tryb incognito w Google Chrome. Można je obejść na kilka sposobów, które można znaleźć w sieci. Inną opcją jest zainstalowanie na komputerze emulatora – programu, który imituje telefon z Androidem (np. BlueStacks, GenyMotion, Android SDK). Wystarczy pobrać na taki telefon aplikację mTożsamość i wykonać print screen.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • SERAFIN(2019-10-17 13:48) Zgłoś naruszenie 11

  Problem w tym, że urzędas, któremu pomacha się przed nosem smartfonem , nie zweryfikuje tego po swojej stronie. To sprawia, że mTożsamość jest bardzo ryzykownym sposobem uwierzytelniania.

  Odpowiedz
 • Karczek(2019-10-17 19:10) Zgłoś naruszenie 11

  To dokształcić urzędasa. Tożsamość można zweryfikować kodem QR i tyle w temacie. Ja pomachasz sfałszowanym dowodem, to urzędas też nie zweryfikuje tego.

  Odpowiedz
 • Duży Maju(2020-01-15 08:26) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie - zastanówcie się, zanim napiszecie artykuł! Równie dobrze moglibyście napisać, że plastikowy dowód osobisty otwiera pole do nadużyć, bo można go podrobić! Piszecie o pokazaniu print screena albo fakeowej wersji UI w/w aplikacji ale zawsze taka opcja będzie istniała, natomiast mTożsamość udostępnia faktyczną możliwość weryfikacji poprzez mWeryfikator i jeśli tylko ta opcja jest bezpieczna, to wszystko jest OK (jeśli znajdziecie lukę w tej procedurze, to faktycznie będzie to problem). Natomiast jeśli urzędnik nie chce weryfikować tożsamości na prawdę, tylko udawać, że to robi po prostu patrząc na ekran, to powinien brać pełną odpowiedzialność za to, co może się wydarzyć, jeśli ktoś go oszuka.

  Odpowiedz
 • Marcos (2019-10-21 08:51) Zgłoś naruszenie 00

  wiec trzeba rzecz ulepszyć a studenta nagrodzić i tyle

  Odpowiedz
 • 12re(2019-10-18 09:19) Zgłoś naruszenie 01

  Pobrałem elektroniczny odpis księgi wieczystej. Wydrukowałem go i poszedłem do urzędu. Urzędnik dysponujący komputerem z dostępem do internetu odmówił weryfikacji odpisu, choć o to poprosiłem. Stwierdził, że odpis jest niewłaściwy bo nie ma pieczątki i podpisu. Najprawdopodobniej osoby te dostały zakaz sprawdzania od swojego przełożonego. Kto nie weryfikuje elektronicznych dokumentów, tylko od razu je odrzuca, nie popełnia błędów

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane