Liczba cyberataków na całym świecie w tym i w kolejnym roku wzrośnie i mogą być nakierowane przede wszystkim na krytyczne infrastruktury, takie jak służba zdrowia czy przemysł energetyczny, ostrzegają eksperci z Bitdefender.

"Przez resztę roku i 2019 r. ilość ataków prawdopodobnie wzrośnie. Najgroźniejsze z nich będą miały miejsce w krytycznych sektorach, takich jak służba zdrowia, wodociągi i przemysł energetyczny" - powiedział inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Mariusz Politowicz, cytowany w komunikacie.

Zdaniem eksperta, pomimo rosnącej świadomości na temat zagrożeń, wciąż nie robi się zbyt wiele, gdy przychodzi do egzekwowania zasad bezpieczeństwa, które obejmują również urządzenia typu SMART.

"Wskazują na to m.in. bieżące badania przeprowadzone przez Pwnie Express, gdzie w wywiadach z ponad 500 szefami bezpieczeństwa, zabezpieczenia IoT okazały się głównym problemem, ponieważ przedsiębiorstwa widzą rosnące ryzyko związane z zagrożeniami i wyciekiem danych" - dodał ekspert.

Według raportu, jedna trzecia specjalistów ds. bezpieczeństwa obawia się, że ich firmy nie są jeszcze przygotowane do wykrywania i powstrzymywania zagrożeń wynikających z używania urządzeń typu Smart, podczas gdy prawie połowa badanych obawia się zagrożeń stwarzanych przez urządzenia konsumenckie IoT, z uwagi na brak możliwości ich monitorowania. Aż 85% menedżerów bezpieczeństwa obawia się, że ich kraje zaleje fala ataków ważnej infrastruktury w ciągu najbliższych pięciu lat. Pomimo, że podkreślają ważność kwestii bezpieczeństwa, twierdzą, że rzadko są konsultantami w sprawach, gdy podejmowane są decyzje o zakupie wspomnianych urządzeń.

Politowicz zwraca uwagę, że wbrew oczekiwaniom małe i średnie firmy są bardziej ugruntowane w zakresie praktyk pracowniczych i bardziej świadome zagrożeń niż większe firmy."Z badania okazało się, że 80% menedżerów uznało trend BYOD [ang. Bring Your Own Device - używanie przez pracowników prywatnego sprzętu w celach służbowych] za główny problem, ponieważ bardzo trudno jest śledzić jego aktywność. Z kolei większe firmy często nie są nawet świadome liczby urządzeń podłączonych do swoich sieci, podczas gdy małe i średnie przedsiębiorstwa posiadają taką wiedzę w o wiele większym stopniu" - dodał.Raport wskazuje także, że złośliwe oprogramowanie (59%) i oprogramowanie ransomware (32%) nie były jedynymi zagrożeniami, z którymi spotkały się firmy na początku 2018 r. Jedna trzecia menedżerów bezpieczeństwa stwierdziła, że boryka się z atakami DDoS spowodowanymi botnetami IoT. Ponadto ponad 22% wykryło ataki na bezprzewodową łączność punktów dostępowych.

Badanie Pwnie Express zostało przeprowadzone w I kw. 2018 r. z ponad 500 menedżerami ds. bezpieczeństwa z 57 krajów.