statystyki

Polska online poniżej średniej unijnej

autor: Elżbieta Rutkowska12.03.2018, 07:54; Aktualizacja: 12.03.2018, 08:46

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przeciętnie w UE podłączonych do sieci jest 87 proc. gospodarstw domowych i 97 proc. przedsiębiorstw zatrudniających powyżej dziewięciu osób. W Polsce te wskaźniki wynoszą odpowiednio 82 proc. i 95 proc., przy czym o ile w Unii 85 proc. gospodarstw ma łącze szerokopasmowe, o tyle u nas tylko 78 proc. – wynika z najnowszych danych GUS i Eurostatu z końca 2017 r.

Pełnym dostępem gospodarstw domowych do sieci nie może się pochwalić żaden kraj Unii. Najlepsze wyniki mają Holandia (98 proc.) oraz Dania i Luksemburg (po 97 proc.). Wyniki powyżej średniej ma 10 państw UE. W czterech – Danii, Finlandii, Holandii i na Litwie – internet szerokopasmowy mają wszystkie firmy. Do sieci, niekoniecznie szerokopasmowej, są też podłączone wszystkie przedsiębiorstwa w Austrii, Belgii, Luksemburgu i we Francji.

Polska wypada podobnie jak Słowenia i Węgry, z tym że tam wszystkie gospodarstwa domowe podłączone do sieci mają łącze szerokopasmowe. Słowenia wyprzedza nas w sektorze przedsiębiorstw, bo bez internetu jest tam tylko 1 proc. firm, natomiast Węgry wypadają w tej konkurencji gorzej od Polski. Jeśli chodzi o domowy internet, tuż za nami są Włosi i Słowacy, ale oba kraje mają wyższy odsetek podłączonych do sieci firm.

Najczęstszym powodem braku dostępu do sieci w domu jest w Polsce... brak potrzeby – taki powód podało 68 proc. respondentów GUS. Do 54 proc. wzrósł odsetek gospodarstw, które nie mają internetu z braku umiejętności.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane