Jak informuje Cisco każda firma, której system bezpieczeństwa został naruszony, woli zachować ten fakt dla siebie. Jednak co druga firma, która padła ofiarą cyberataku w 2016 roku doświadczyła upublicznienia tej informacji. Straty, które firmy odnotowują w wyniku ataków dotyczą newralgicznych obszarów działalności i mają realny wpływ na prowadzenie biznesu:
- 22 proc. firm utraciło klientów — 40 proc.z nich straciło ponad 20 proc. istniejącej bazy klientów.
- 29 proc. firm odnotowało spadek przychodów, z czego 38 proc. na poziomie przekraczającym 20 proc.
- 23 proc. proc. firm uważa, że udane włamania ograniczyły możliwości rozwoju biznesu, a 42 proc. z nich szacuje stratę w potencjalnych dochodach na ponad 20 proc.
Poczucie bezpieczeństwa firm często jest fałszywe
Na ile bezpiecznie czują się współczesne przedsiębiorstwa? 58 proc. specjalistów odpowiadających za firmowe bezpieczeństwo uważa swoją infrastrukturę za aktualną i spełniającą swoją funkcję. Ponad 70 proc. z nich twierdzi, że dysponuje skutecznymi narzędziami ochrony, które są w stanie wykrywać zarówno znane jak i nowe rodzaje zagrożeń. Tymczasem, jak wynika z tego samego raportu, ponad 4 na 10 alertów odnotowanych w ramach firmowego systemu bezpieczeństwa nie jest sprawdzanych. Spośród sprawdzonych alertów naprawianych jest zaledwie 46 proc.
Optymizmem napawa jedynie fakt, że firmy, które doświadczyły kompromitacji swojego systemu bezpieczeństwa podejmują realne kroki w celu jego poprawy. 90 proc. zaatakowanych firm zdecydowało się na modernizację procesów biznesowych i wdrożenie nowych technologii bezpieczeństwa przez separację funkcji związanych z utrzymywaniem systemu IT i zapewnianiem jego bezpieczeństwa (38 proc.), zwiększenie liczby szkoleń z zakresu bezpieczeństwa wśród pracowników firmy (38%) oraz wdrożenie narzędzi i technik ograniczających ryzyko zagrożeń (37 proc.).