Czasowe wynajęcie nowego mieszkania nie wyklucza możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, jeśli tylko podatnik kupił ten lokal w celu realizacji w nim własnych celów mieszkaniowych – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Spytał o to podatnik, który w sierpniu 2022 r. sprzedał nabyte w kwietniu 2018 r. mieszkanie (nieruchomość nr 1). Sprzedaż nastąpiła więc przed upływem pięciu lat od zakupu, co zasadniczo wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od dochodu ze zbycia. Sposobem na uniknięcie PIT (zwolnienie) jest wydanie pieniędzy na własny cel mieszkaniowy. Obecnie są na to trzy lata. Jest to tzw. ulga mieszkaniowa w PIT.
W tej sprawie, jeszcze przed sprzedażą nieruchomości nr 1, podatnik kupił w lipcu 2022 r. drugie mieszkanie (nieruchomość nr 2), na co zaciągnął kredyt. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości nr 1 wykorzystał na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości nr 2. Uczynił to przed upływem trzech lat od zbycia nieruchomości nr 1.
Nieruchomość nr 2 została mu przekazana dopiero 30 stycznia 2023 r., bo do tego czasu mieszkał w niej poprzedni właściciel. Od tego momentu podatnik – jak twierdził – wykorzystywał ją na własne cele mieszkaniowe.
Prawa do ulgi nie traci też podatnik, który mieszkał w nowym lokum np. przez kilka miesięcy, a następnie je sprzedał lub podarował
Potem jednak zaczął rozważać jej wynajęcie. Chciał się upewnić, czy nie straci z tego powodu prawa do ulgi mieszkaniowej i po jakim okresie od zakupu może wynająć nieruchomość nr 2, żeby nie utracić zwolnienia z PIT.
Wyjaśnił, że w nieruchomości nr 2 spędzał z rodziną pojedyncze noce, organizował tam spotkania, korzystał z ogródka. Dlatego uważał, że zbycie nieruchomości nr 1 i przeznaczenie pieniędzy z tej transakcji na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości nr 2 nie pozbawia go prawa do ulgi mieszkaniowej w PIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że podatnik spełnił wymagania zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy o PIT. Dlatego, mimo że nieruchomość nr 1 została sprzedana przed upływem pięciu lat od jej nabycia, uzyskany z tego tytułu przychód jest objęty zwolnieniem PIT. Jest tak, ponieważ podatnik przeznaczył te pieniądze na spłatę kredytu na nabycie nieruchomości nr 2, a celem zakupu tej nieruchomości jest zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych.
Liczy się zamiar
Według dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej czasowe wynajęcie nieruchomości nr 2 nie spowoduje utraty ulgi mieszkaniowej. Decyduje zamiar, jaki przyświecał podatnikowi w chwili nabycia nieruchomość nr 2, a był nim zakup na własne cele mieszkaniowe, a nie lokata kapitału lub zdobywanie źródła zarobkowania.
Ustawa o PIT nie określa, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego – przyznał organ.
Tym samym – dodał – nie ma podstaw do uznania, że podatnik nie realizuje celu mieszkaniowego, gdy nabywa mieszkanie w celu zamieszkania w nim, ale – z różnych powodów – uczyni to po upływie określonego czasu (np. kilku miesięcy) lub po nabyciu tego lokalu będzie mieszkał w nim tylko przez pewien czas. W takim przypadku prawa do zwolnienia nie pozbawia podatnika okoliczność, że np. przez kilka miesięcy lokal będzie wynajmowany – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Najem nie przeszkadza…
Uznał, że nie jest przeszkodą dla zastosowania zwolnienia z PIT wynajęcie nieruchomości mieszkalnej innemu podmiotowi – i to zarówno przed realizacją własnego celu mieszkaniowego, jak i po niej.
Innymi słowy, nie ma znaczenia kolejność wykonywanych działań. Ważne jest jedynie to, że nieruchomość została nabyta w celu realizacji własnego celu mieszkaniowego – czy to od razu po jej nabyciu, czy też w czasie późniejszym – wyjaśnił organ.
…sprzedaż też
Dodał, że prawa do zwolnienia nie traci również podatnik, który kupił lokum na własne cele mieszkaniowe, mieszkał w nim np. przez kilka miesięcy, a następnie przekazał je w darowiźnie lub sprzedał. ©℗
Podstawa prawna
Interpretacje indywidualna dyrektora KIS z 11 sierpnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.447.2023.3.KR