W styczniu br. stawki wynajmu w programie "Mieszkanie Plus" wzrosły o wskaźnik inflacji; wciąż są jednak niższe od stawek rynkowych – podała w czwartek spółka PFR Nieruchomości. Dodano, że tam, gdzie koszty wynajmu zbliżyły się do cen rynkowych, analizowana będzie możliwość ich obniżenia.

Inwestycje realizowane przez spółkę PFR Nieruchomości, która odpowiada za rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, są finansowane ze środków Funduszu Mieszkań dla Rozwoju.

Spółka przekazała w czwartkowym komunikacie, że przy każdej umowie wynajmu znajduje się informacja o stawce czynszu i o tym, że podlega ona waloryzacji zgodnie ze wskaźnikiem inflacji.

Wyjaśniono, że w styczniu wskaźnik ten wyniósł 14,4 proc., co oznacza, że stawka czynszu wzrosła od 2,22 do 4,24 zł/m kw. Średnio było to 3,64 zł/m kw.

W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw. kwota za wynajmem wzrosła od 111 do 212 zł - w zależności od lokalizacji. Średnio było to 181 zł.

Spółka poinformowała ponadto, że w związku z waloryzacją stawki czynszu, waloryzacji podlega również kaucja.

PFR Nieruchomości przyznała, że dla wielu mieszkańców różnica w kwocie, jaką muszą zapłacić jest istotna, ale według spółki jest ona znacząco niższa niż ta, jaką musieliby zapłacić na komercyjnym rynku wynajmu mieszkań w danej lokalizacji.

Podano też przykład z Krakowa, gdzie po waloryzacji średnia stawka czynszu za wynajem mieszkania w programie wynosi obecnie 33 zł za m kw. Natomiast średni rynkowy czynsz w tym mieście jest o ok. 30 proc. wyższy. Spółka zapowiedziała, że "tam, gdzie stawki (za wynajem mieszkania w programie - PAP) zbliżyły się do rynkowych, będziemy w najbliższych tygodniach analizować dostępne możliwości ich obniżenia".

Jak poinformowano, w ramach programu „Mieszkanie na Start” najemcy otrzymują co miesiąc dopłaty przez 15 lat. "Obecnie z programu dopłat korzysta blisko 1700 najemców. Dopłaty te wynoszą od 50 do 730 zł miesięcznie - średnio jest to 325 zł. Miesięczna, łączna kwota dopłat do czynszu najemców to 550 000 zł" - wskazano.

Przypomniano, że umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności (DDW) zostaną niebawem zaoferowane wszystkim najemcom inwestycji w których ta opcja została zadeklarowana, czyli np. w Krakowie, w Radomiu, w Katowicach, w Dębicy czy w Świdniku. Informacje na temat warunków oraz terminy, w których ta opcja zostanie zaproponowana zostaną przekazane najemcom poszczególnych inwestycji w "pierwszym możliwym terminie".

Przypomniano, że przy wszystkich inwestycjach realizowanych w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju w pierwszej kolejności zawierana jest umowa najmu instytucjonalnego na 2 lata.

Umowa DDW jest zawierana w formie aktu notarialnego. Polega ona na stopniowym dochodzeniu do własności najmowanego lokalu. Najemca zawierający umowę z dojściem do własności zobowiązuje się do terminowego opłacania czynszu najmu powiększonego o cenę lokalu mieszkalnego płatną w comiesięcznych ratach. Prawo własności do mieszkania jest przenoszone na najemcę po zapłaceniu całej kwoty w okresie trwania

"Mieszkanie na Start" to program bezzwrotnego finansowego wsparcia osób fizycznych w ponoszeniu wydatków z tytułu najmu mieszkania. Jest to realizowane poprzez dopłaty pokrywające część czynszu najmu nowo wybudowanego mieszkania lub mieszkania oddanego do użytkowania w wyniku rewitalizacji. Program wystartował z początkiem 2019 roku. Dopłaty do najmu można otrzymywać przez okres do 15 lat.

Spółka PFR Nieruchomości jest częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Została powołana, by oferować profesjonalne wsparcie w zakresie inwestowania w projekty mieszkaniowe w Polsce. Działa ona na zasadach komercyjnych. (PAP)