Od początku września trwa ogólnopolska akcja, w ramach której inżynierowie budownictwa nieodpłatnie udzielają konsultacji. Dni Otwarte Inżyniera Budownictwa organizowane są we wszystkich województwach i potrwają do listopada

W ramach akcji pod hasłem „Dzień Otwarty Inżyniera Budownictwa. Budowa, eksploatacja, remont Twojego obiektu” każdy może uzyskać informacje dotyczące m.in. zakupu działki, procedur związanych z budową domu oraz materiałów i technologii, które zostaną wykorzystane. Z porad mogą skorzystać również osoby, które czeka odbiór nowego mieszkania lub jego generalny remont. Wśród konsultantów są przede wszystkim członkowie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa - doświadczeni przedstawiciele różnych specjalności - projektanci, konstruktorzy, elektrycy, specjaliści od instalacji wodno-kanalizacyjnych. W niektórych punktach wspierają ich przedstawiciele nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej.
- Budowa domu to bardzo często najważniejsza inwestycja w życiu rodziny, a Polacy szukają pewnych i sprawdzonych rozwiązań w tego typu działaniach. Aktualna sytuacja ekonomiczna sprawia, że trzeba szybko podejmować trafne decyzje, by nie przeinwestować. Możemy w tym pomóc, podpowiedzieć rozwiązania, które sprawdzą się w przypadku danej nieruchomości - tłumaczy Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Wiele osób decyduje się na samodzielną budowę domu, nie zdając sobie sprawy z tego, ile błędów można przy tym popełnić. Dlatego tak ważne jest, by wszelkie kwestie związane z budową konsultować z profesjonalistami, ekspertami w określonej dziedzinie. Szukanie odpowiedzi w internecie może okazać się pułapką. Specjalistyczna wiedza przekazana przez fachowca jest dużo cenniejsza niż anonimowy głos na internetowym forum.
Budowa domu jednorodzinnego trwa średnio ok. 48 miesięcy. To ogromna inwestycja, która wymaga głębokiej analizy i podjęcia kluczowych decyzji w kontekście następnych lat.
- Wykonywanie robót budowlanych w złej kolejności technologicznej to nie tylko wiele niepotrzebnych nerwów, to także bezpowrotnie utracone pieniądze i czas, którego nie da się już odzyskać. Przeciągnięcie ostatecznego terminu zakończenia budowy może być dla inwestora wielkim rozczarowaniem oraz przysporzyć potencjalnych kłopotów z bankiem w przypadku finansowania budowy na podstawie kredytu hipotecznego - wyjaśnia Mariusz Dobrzeniecki.
Błędy popełniane podczas budowy domów jednorodzinnych podnoszą koszty inwestycji i obniżają trwałość budynku, a także często zwiększają zużycie energii w czasie jego eksploatacji. Pojawiają się problemy z zamakaniem piwnic, nieodpowiednim wykonaniem pochylni do garażu, pękaniem ścian, nieszczelną izolacją termiczną budynku i wilgocią w pomieszczeniach.
W tegorocznej edycji Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa z porad ekspertów skorzystało już wiele osób w woj. dolnośląskim, łódzkim i śląskim.
- Staramy się wyjść do społeczeństwa. Doradzamy na targach nieruchomości, uczestniczymy w lokalnych wydarzeniach i imprezach branżowych. Jako przedstawiciele zawodu zaufania publicznego chcemy wspierać Polaków rzetelnie i profesjonalnie - mówi Rafał Zarzycki, wiceprezes PIIB.
W najbliższy weekend 17-18 września inżynierowie z Podkarpacia będą udzielać konsultacji podczas 26. Targów Budownictwa Expo Dom w Rzeszowie przy stoisku 107. Dokładny harmonogram spotkań w poszczególnych województwach oraz adresy punktów, w których inżynierowie budownictwa będą udzielać fachowych porad, jest dostępny na stronie www.dzieninzyniera.pl. W całym kraju przygotowano ponad 90 punktów konsultacyjnych.
Honorowy patronat nad akcją sprawują Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
PARTNER
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe