Najchętniej wykorzystywanym ekologicznym materiałem jest drewno. Budynki wykonane z tego surowca nie tylko harmonijnie komponują się z otoczeniem, ale zapewniają użytkownikom zdrowy mikroklimat. Zazwyczaj domy z bali buduje się z drewna świerkowego lub sosnowego.

Przede wszystkim drewno

Bardziej wyrafinowanym rozwiązaniem jest modrzew – drewno droższe, ale wyróżniające się wytrzymałością i urodą tekstury. Niezależnie od tego, jaki rodzaj drewna wybierzemy, dobrze aby było one suszone komorowo i czterostronnie strugane. Dzięki obróbce cieplnej polegającej na suszeniu komorowym drewno zachowuje wymiary, nie ulega odkształceniom, wyeliminowane zostają zarodniki grzybów i pleśni. Domy z bali buduje się z czterech typów bali: pełnych, klejonych, izolowanych i warstwowych. Ściany wykonane z bali pełnych lub klejonych, grubszych niż 20 cm nie muszą być dodatkowo zaizolowane. Pozostałe wymagają dodatkowej warstwy ocieplenia. Wykorzystuje się do tego piankę poliuretanową, styropian lub wełnę mineralną, co powoduje, że nasz dom staje się mniej ekologiczny, są to bowiem materiały syntetyczne, których produkcja nie jest obojętna środowisku.

A może prefabrykaty?

Ciekawym rozwiązaniem są również domy z materiałów prefabrykowanych. Najczęściej stosuje się w tym wypadku specjalnie wzmacniana płytę OSB. W Polsce najczęściej izoluje się ją watą szklaną, ale istnieją także inne, bardziej przyjazne dla natury sposoby, np. we Francji popularny jest ekofiber czyli strzępki celulozy wdmuchiwane pod dużym ciśnieniem do konstrukcji z płyt OSB.

Jak za dawnych lat: glina, słoma i drewno

Z pewnością jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań jest budowa domów z gliny, słomy i drewna. Glinę najlepiej wydobywać na własnej działce, dzięki temu unikniemy kłopotliwego transportowania jej z większej odległości i w ten sposób ograniczymy emisję CO2. Domy gliniane można budować na wiele sposobów. Najczęściej stosuje się prasowane bloczki słomy połączone z niewypaloną gliną z dodatkiem trocin, które mocuje się na szkielecie z drewnianych żerdzi, ale można także za pomocą prasy formować bloczki z ziemi, gliny i żwiru, a także użyć specjalnych glinianych płyt, łączonych za pomocą zaprawy glinianej. 

Najzdrowsze rozwiązania

Popularnym ekologicznym materiałem do budowy domów są silikaty i beton komórkowy biały. Dzięki temu, że bloczki silikatowe produkowane są wyłącznie z naturalnych składników, uważa się je za jeden z najzdrowszych materiałów budowlanych. Mają one najniższy czynnik promieniotwórczości naturalnej. Podobnie jest w przypadku betonu komórkowego. W jego skład wchodzą: zmielony piasek kwarcowy, wapno i woda – czyli surowce będące naturalnymi (lub w minimalnym stopniu przetworzonymi) składnikami otaczającego nas środowiska. Wszystkie odpady powstałe w czasie prefabrykacji zostają włączone do ponownego cyklu produkcyjnego i tym samym nie zaśmiecają środowiska. Jeśli bloczek musimy przyciąć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go w innym fragmencie wznoszonych ścian.