statystyki

Nowe prawo budowlane: Odstępstwa od projektu przy starych budowach, uśpione pozwolenia, stare dzienniki budowy i inne zmiany

autor: Dr Karol Rusin, Łukasz Szczepaniak, Joanna Pieńczykowska29.09.2020, 09:02; Aktualizacja: 29.09.2020, 09:08
Odpowiedzi na te i inne pytania należy szukać w przepisach przejściowych zawartych w ustawie nowelizującej.

Odpowiedzi na te i inne pytania należy szukać w przepisach przejściowych zawartych w ustawie nowelizującej.źródło: ShutterStock

Wielu inwestorów po wejściu w życie nowelizacji prawa budowlanego ma wątpliwości, na jakich zasadach mogą być realizowane inwestycje, w których przypadku już rozpoczęto procedury prowadzące do udzielenia zgody na rozpoczęcie budowy. Zadają też sobie pytanie, co z toczącymi się legalizacjami samowoli. Odpowiedzi na te i inne pytania należy szukać w przepisach przejściowych zawartych w ustawie nowelizującej.

Nasza spółka złożyła w początkach września 2020 r. wniosek o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę. Dokumentacja była kompletna. Starostwo powiatowe prowadzi obecnie weryfikację wniosku. Na jakich zasadach będzie on rozpatrywany?

Ponieważ wniosek czytelnika został zgłoszony przed wejściem nowelizacji, postępowanie w przedmiocie wydania zgody na budowę będzie prowadzone według przepisów ustawy w brzmieniu sprzed 19 września 2020 r. Tak wynika z art. 25 ustawy nowelizującej (ustawy z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. poz. 471), w którym postanowiono, że dotychczasowe brzmienie tej ustawy obowiązuje w stosunku do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów. W przypadku postępowań administracyjnych inicjowanych na żądanie/wniosek strony za datę wszczęcia postępowania uznaje się dzień doręczenia takiego żądania organowi administracji.

Mamy już w szufladzie gotowy projekt budowlany, ale w formie odpowiadającej poprzedniemu brzmieniu przepisów prawa budowlanego. W najbliższym czasie planujemy złożyć w imieniu spółki wniosek o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę. Czy musimy dostosować projekt do nowych zasad?

Nie. Na szczęście ci, którzy mają już gotowe projekty, nie muszą się martwić jeszcze przez prawie rok o ich aktualizację. Ustawodawca, mając na uwadze, że w wielu przypadkach prace projektowe są w toku, dopuścił, by w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy inwestor dołączył do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę (albo wniosku o zatwierdzenie projektu budowlanego, albo zgłoszenia budowy projektu budowlanego) projekt budowlany sporządzony na podstawie starych przepisów. W konsekwencji to inwestorzy mają możliwość dokonania wyboru: czy chcą zastosować przepisy prawa budowlanego w brzmieniu sprzed 19 września 2020 r., czy też wybierają postępowanie na podstawie przepisów znowelizowanych. Możliwość takiego wyboru sposobu przygotowania wniosku o pozwolenie na budowę i rozpatrzenia go jednak jest ograniczona czasowo – do 19 września 2021 r. Taka możliwość wynika z art. 26 ustawy nowelizującej. To z pewnością korzystne dla przedsiębiorców rozwiązanie – pozwala bowiem uniknąć dodatkowych kosztów związanych z opracowaniem nowego projektu budowlanego. Niewątpliwie usprawni to również przebieg procesu inwestycyjnego.

Mam pozwolenie na budowę. Decyzja wydana została trzy miesiące przed wejściem w życie przepisów. Do tej pory jednak budowa nie ruszyła. Czy ta decyzja o pozwoleniu zachowuje ważność?

W przypadku realizacji zamierzenia na podstawie ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę czy też na podstawie skutecznego zgłoszenia, które wydane zostały przed dniem wejścia w życie ustawy, obowiązują przepisy dotychczasowe. A więc nie trzeba ponawiać wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Budowę można realizować na podstawie wcześniejszych przepisów, przy czym należy pamiętać o nieprzekraczalnym terminie na rozpoczęcie robót budowlanych. Decyzja o pozwoleniu na budowę wydana przed 19 września 2020 r. wygaśnie, jeżeli budowa nie zostanie rozpoczęta przed upływem trzech lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż trzy lata. Po tym okresie inwestorowi pozostanie jedynie możliwość złożenia nowego wniosku o wydanie pozwolenia na budowę i przygotowania projektu budowlanego na nowych zasadach.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie