statystyki

Przy zamianie nieruchomości liczy się wartość netto

autor: Katarzyna Jędrzejewska28.11.2019, 16:00
Gmina powzięła wątpliwość, co w takim razie jest u niej podstawą opodatkowania. Nie zgadzała się z tezą, że podstawą tą jest wartość należącej do niej działki (gminnej). Uważała, że powinna przyjąć 11 740,35 zł, bo taka jest finalna cena transakcyjna, którą zapłaciła. Uważała, że w kwocie zapłaty musi uwzględnić VAT, bo jest to istotny składnik cenotwórczy, obciążający gminny budżet.

Gmina powzięła wątpliwość, co w takim razie jest u niej podstawą opodatkowania. Nie zgadzała się z tezą, że podstawą tą jest wartość należącej do niej działki (gminnej). Uważała, że powinna przyjąć 11 740,35 zł, bo taka jest finalna cena transakcyjna, którą zapłaciła. Uważała, że w kwocie zapłaty musi uwzględnić VAT, bo jest to istotny składnik cenotwórczy, obciążający gminny budżet.źródło: ShutterStock

Podstawą opodatkowania przy zamianie nieruchomości jest, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, wszystko, co stanowi zapłatę, pomniejszone o kwotę podatku – stwierdził dyrektor KIS.

Chodziło o zamianę działek między gminą a spółką. Gmina wydając spółce swoją działkę otrzymała jako zapłatę działkę o wartości 9545 zł oraz dopłatę 355 zł. Dopłata ta wzięła się z różnicy wartości zamienianych nieruchomości (co wynikało z operatu sporządzonego przez rzeczoznawcę).

Dostawa gminnej działki była zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o tym podatku, dostawa działki przez spółkę była opodatkowana.

Gdy doszło do zawarcia przed notariuszem umowy zamiany, gmina zobowiązała się zapłacić spółce należny VAT. Dostała więc od spółki fakturę, w której wykazane były następujące wartości: kwota podstawy opodatkowania: 9545 zł, kwota VAT: 2195,35 zł, kwota należności brutto: 11 740,35 zł.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie