statystyki

Można sprzedać działkę zamienną bez PIT

autor: Łukasz Zalewski25.03.2019, 08:23; Aktualizacja: 25.03.2019, 08:37
działka

Kobieta sądziła, że nie będzie musiała płacić PIT, jeśli sprzeda działkę zamienną przed upływem 5 lat od jej otrzymania.źródło: ShutterStock

Działkę, którą podatnik otrzymał jako odszkodowanie w zamian za nieruchomość wywłaszczoną pod budowę drogi, można sprzedać bez podatku przed upływem 5 lat – wynika z wyroku WSA w Krakowie.

Chodziło o kobietę, która od 1996 r. była właścicielką działki. W 2014 r. działka ta została wywłaszczona i zajęta pod budowę drogi. W zamian kobieta dostała od gminy inną działkę (zamienną) oraz dopłatę pieniężną (różnicę wartości między działką wywłaszczoną a zamienną).

Spór z fiskusem dotyczył art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, zgodnie z którym sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, oznacza zasadniczo obowiązek zapłaty 19-proc. podatku dochodowego (chyba że podatnik wyda pieniądze na własny cel mieszkaniowy, co daje mu prawo do zwolnienia).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane