statystyki

Mieszkanie plus: Co dalej z indywidualnymi kontami mieszkaniowymi?

autor: Julita Żylińska18.06.2019, 17:00
blok, mieszkanie, nieruchomość

Indywidualne Konta Mieszkaniowe miały być jednym z trzech filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego i polegać na premiowaniu regularnych oszczędności przeznaczonych na zakup własnego „M”.źródło: ShutterStock

W projekcie aktualizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego resort inwestycji i rozwoju potwierdza, że rząd zrezygnował z indywidualnych kont mieszkaniowych w Mieszkaniu+ na rzecz dopłat do czynszu.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe miały być jednym z trzech filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego i polegać na premiowaniu regularnych oszczędności przeznaczonych na zakup własnego „M”. Jednak jak wynika z informacji MIR, Rada Mieszkalnictwa zdecydowała, że lepszym pomysłem są dopłaty do czynszu. Środki budżetowe pierwotnie zarezerwowane na konta zostały więc skierowane na realizację programu dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start”.

„Jedną z pierwszych decyzji Rady Mieszkalnictwa było wprowadzenie w miejsce wsparcia systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe systemu dopłat do czynszu (...). Program ten w większym stopniu odpowiada bowiem na podstawowe problemy mieszkalnictwa związane z dostępnością mieszkań na wynajem. W odróżnieniu od systemu oszczędzania na cele mieszkaniowe dopłaty do czynszu nie wymagają wieloletniego odłożenia w czasie celu mieszkaniowego, co umożliwia mniej zamożnym rodzinom szybsze zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej na rynku nowobudowanych mieszkań czynszowych” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizacji priorytetowych działań i instrumentów Narodowego Programu Mieszkaniowego.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie